3 pomysły na kreatywne fototapety z własnego zdjęcia
Liczba gotowych fototapet jest ogromna. Można znaleźć wśród nich obrazy o dowolnej tematyce i w dowolnej kolorystyce. Wiele z nich wyszło spod ręki profesjonalnych artystów – to dzieła sztuki designerskiej. Jednak żadne z nich nie jest zapisem Twoich osobistych doświadczeń i wspomnień. Jeżeli pragniesz oglądać obrazy bliskie Twemu sercu, skorzystaj z możliwości przygotowania fototapety z własnego zdjęcia. Podpowiadamy trzy sprawdzone sposoby.
Wygoda korzystania z gotowych fototapet jest bardzo kusząca. Jeżeli jednak masz potrzebę stworzenia obrazu wyłącznie dla siebie, bardzo osobistego, nad którym masz pełną kontrolę, możesz samodzielnie przygotować materiał graficzny na fototapetę. Podpowiadamy, jak to zrobić: doradzamy wybór tematu i sposoby technicznego przygotowania fotografii.
Propozycje tematów zdjęć na fototapety do salonu, sypialni i kuchni
Trzy pomieszczenia w domu, w których najczęściej można spotkać fototapety, to salon, sypialnia i kuchnia. W zasadzie nie ma jakichś sztywnych wytycznych w doborze motywów do poszczególnych pomieszczeń. Nie zmienia to faktu, że w kuchni dominują jednak produkty spożywcze, przyprawy czy wnętrza klimatycznych kawiarenek lub zasobnych piwniczek z winem. Znacznie większą swobodę doboru tematów pozostawiają fototapety do salonu i do sypialni. W przestrzeni do podejmowania gości najlepiej sprawdzają się obrazy, które są manifestacją gustu i pasji, którymi chcesz pochwalić się publicznie. Z kolei sypialnia to miejsce intymne, w którym możesz pozwolić sobie na pełną swobodę wyrażania siebie, swoich upodobań i pragnień.
Pamiętając o ogólnych prawidłach tworzenia materiału na fototapety, możesz wykazać się kreatywnością i samodzielnie wybrać motywy i obrazy. Oto trzy propozycje, które mogą stać się inspiracją do dalszych poszukiwań:
- przepis babci – wiele fototapet kuchennych wykorzystuje teksty przepisów na domowe potrawy, słodkości czy nalewki – najprostszym sposobem personalizacji fototapety w kuchni jest reprodukcja przepisu zanotowanego ręką babci, mamy czy innej bliskiej osoby: zyskasz w ten sposób intymność i subtelność przekazu,
- być jak Yoko i John – naturalnym tematem w sypialni jest akt i seks, najlepiej pokazany nie wprost, lecz aluzyjnie: dla odważnych wyzwaniem będzie powtórzenie słynnego zdjęcia Yoko Ono i Johna Lennona z okładki magazynu Rolling Stone, sceny z ulubionego obrazu lub filmu – mniej śmiałym można polecić kopię niezwykle popularnych fotografii, które ukazują stopy kochanków wystające z pościeli,
- rodzinny portret zbiorowy – salon jest miejscem reprezentacyjnym, w przeszłości chętnie dekorowanym dziełami sztuki malarskiej i portretami przodków, których współczesną wariacją może być panel fototapety z kolażem zdjęć rodzinnych – najlepiej wybrać zdjęcia portretowe, zbiorowe i indywidualne, fotografie ślubne, komunijne i inne zdjęcia robione z okazji ważnych momentów w życiu.
Jak przygotować zdjęcie na fototapetę?
Nawet w pełni profesjonalnie wykonane zdjęcie nie zawsze nadaje się do przeniesienia na fototapetę. Często w bogatym archiwum fotograficznym trudno znaleźć choćby jedną fotografię, która zachowa swój urok po wydrukowaniu w wielkim formacie. Jedne zdjęcia trzeba odrzucić z przyczyn technicznych – najczęstszym powodem zbyt niska rozdzielczość. Inne wymagają usuwania z kadru detali i osób, co jest trudne i nie zawsze daje zadowalające efekty.
Najlepiej przygotować zdjęcie od początku z myślą o stworzeniu fototapety. Jak się do tego zabrać? Praktycznych porad udziela ekspert ze sklepu z fototapetami Kraina Barw we Wrocławiu: – Obecnie nawet w domowych warunkach można zrobić efektowne fotografie. Wystarczy pamiętać o dwóch zasadach: o odpowiednim oświetleniu i neutralnym tle. Niewielkie obiekty, np. owoce czy drobne przedmioty, można oświetlić przy użyciu domowych lamp. Należy je ustawić po obu stronach fotografowanego obiektu w taki sposób, aby uniknąć powstawania głębokich cieni. W roli neutralnego tła doskonale sprawdza się biała lub jasna ściana. Oczywiście można też zastosować jasne tkaniny czy ekrany z papieru w odpowiednim kolorze. Aparat fotograficzny lub telefon warto umieścić na statywie: dzięki temu spada ryzyko poruszenia kadru przy długich czasach naświetlania. Jasne tło można zachować lub łatwo usunąć w programie graficznym. Przy fotografowaniu w plenerze obowiązują te same zasady. Naturalne światło można skontrować lampą błyskową, aby usunąć cienie z obiektów znajdujących się najbliżej obiektywu. Do fotografowania osób i wybranych detali, w plenerze i w pomieszczeniach, dobrze jest użyć płytkiej głębi ostrości. W automacie wystarczy w tym celu wybrać tryb portretowy. Dzięki temu obiekt na pierwszym planie będzie ostry, a tło ulegnie rozmyciu.
Jeżeli chcesz zreprodukować pełną klatkę, wykorzystać cały zarejestrowany obraz, dopasuj proporcje kadru do proporcji ściany, na której znajdzie się fototapeta. Wielkość kadru można ustawiać na wiele sposobów lub przeprowadzić próbę kadrowania bezpośrednio po wykonaniu fotografii.
Na zakończenie warto przypomnieć, że fototapeta jest dekoracją, którą łatwo wymienić. Ponadto koszt jej wykonania jest relatywnie niewielki. Możesz więc pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa. Warto eksperymentować, bo zdarza się, że pozornie absurdalne pomysły przynoszą zaskakująco dobre efekty.