Co jest potrzebne do działania siłownika pneumatycznego?

Co jest potrzebne do działania siłownika pneumatycznego?

W zastosowaniach przemysłowych do poruszania elementami maszyn i urządzeń powszechnie wykorzystuje się silniki elektryczne, siłowniki hydrauliczne i zasilane sprężonym powietrzem siłowniki pneumatyczne. Ostatnie z nich to elementy wykonawcze, które zmieniają energię sprężonego gazu na energię mechaniczną, co pozwala m.in. przesuwać lub podnosić przedmioty o dużej masie. Działanie tego typu siłowników wymaga stałego dostępu do sprężonego powietrza.

Rodzaje siłowników pneumatycznych

Na rynku urządzeń przemysłowych znaleźć można dziesiątki rodzajów profesjonalnych siłowników pneumatycznych do wielu zastosowań, np. https://www.martechpneumatyka.pl/silowniki-pneumatyczne/silowniki-pneumatyczne-cz-iso15552-dwustronnego-dzialania. Niezależnie jednak od typu konstrukcji siłownika, każde tego typu urządzenie do działania wymaga bezpośredniego podpięcia pod instalację ze sprężonym powietrzem, a takie instalacje najczęściej spotyka się w zakładach przemysłowych, niekiedy w wyspecjalizowanych warsztatach i pojazdach mechanicznych, na przykład w ciężarówkach, maszynach budowalnych, a także w nowoczesnych ciągnikach i maszynach rolniczych. W sprzedaży dostępne są m.in. siłowniki pneumatyczne jednostronnego i dwustronnego działania, okrągłe z amortyzacją i bez amortyzacji, nierdzewne, z hamulcem, kompaktowe, krótkoskokowe i wiele innych.

Zalety siłowników pneumatycznych

W porównaniu z siłownikiem hydraulicznym niemal każdy siłownik pneumatyczny jest sprzętem wygodniejszym w użytkowaniu i tańszym w eksploatacji. To przede wszystkim konsekwencja zastosowania taniego i czystego medium roboczego, jakim jest sprężone powietrze. Do zalet siłowników pneumatycznych zaliczyć należy również płynny zakres regulacji mocy i prędkości działania, korzystny stosunek rozmiaru do siły działania, brak niebezpiecznych dla środowiska wycieków i konieczności smarowania od zewnątrz oraz prostą konstrukcję, która ma wpływ na małą awaryjność tego typu urządzeń i stosunkowo niski koszt ich zakupu. Jeśli pojazd lub zakład produkcyjny jest wyposażony w instalację pneumatyczną, stosowanie siłowników napędzanych sprężonym powietrzem jest zwykle dużo korzystniejsze niż inwestycja w klasyczne siłowniki hydrauliczne lub stosowanie urządzeń napędzanych pracą silników elektrycznych.

Po prawidłowej instalacji siłownik pneumatyczny staje się urządzeniem w zasadzie bezobsługowym. Taki sprzęt nie wymaga smarowania od zewnątrz, a przy pojawieniu się nieszczelności, nie grozi wystąpieniem potencjalnie niebezpiecznego wycieku. Do działania siłowników na sprężone powietrze potrzebny jest jedynie gaz pod odpowiednio wysokim ciśnieniem. By takie ciśnienie uzyskać, stosuje się różnorodne modele kompresorów i zaworów sterujących.