Aktywność fizyczna seniorów – dlaczego ruch jest ważny niezależnie od wieku?
Aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na zdrowie, sprawność i samopoczucie. Nie należy z niej rezygnować nawet w starszym wieku. Ruch umożliwia prawidłowe funkcjonowanie organizmu w bardzo wielu obszarach: od wydolności, poprzez działanie systemu odpornościowego, po dobrostan emocjonalny. Co sprawia, że aktywność fizyczna jest tak ważna, niezależnie od wieku? Jakie korzyści z regularnego wysiłku fizycznego czerpać mogą seniorzy?
Jak aktywność fizyczna wpływa na zdrowie?
Poziom aktywności fizycznej i regularność jej podejmowania ma ogromne znaczenie dla ogólnej kondycji organizmu oraz funkcjonowania poszczególnych narządów i układów. Coraz więcej osób zwraca baczną uwagę na zbilansowaną dietę, niezwykle istotną dla profilaktyki chorób dietozależnych, o czym więcej przeczytać można na zywieniemaznaczenie.pl. Często jednak zbyt rzadko podejmujemy wysiłek fizyczny, dostosowany do wieku oraz ogólnej wydolności organizmu.
Badania dowodzą, że ruch wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego, co znajduje bezpośrednie przełożenie na ogólny stan zdrowia. Osoby regularnie uprawiające sport rzadziej zapadają nie tylko na choroby cywilizacyjne, ale również sezonowe infekcje bakteryjne i wirusowe.
Przeczytaj także: https://echo24.pl/odblokuj-swoj-potencjal-jak-psychologia-poznawcza-moze-zwiekszyc-twoja-efektywnosc-i-produktywnosc/
Czy ruch zmniejsza ryzyko występowania chorób w starszym wieku?
Regularnie podejmowany wysiłek fizyczny pozwala uniknąć lub zmniejszyć nasilenie takich chorób jak cukrzyca, nadwaga, nadciśnienie tętnicze. Udowodniony został również korzystny wpływ ruchu na profilaktykę niektórych nowotworów, między innymi raka jelita grubego. Co więcej, regularne treningi, nawet o umiarkowanym poziomie intensywności, poprawiają jakość snu, zwiększają zdolności poznawcze i usprawniają funkcjonowanie systemu nerwowego, również mózgu.
Poprawiając strukturę mięśni i układu kostnego, pozwalają na zapobieganie wadom postawy, ale również zmniejszają ryzyko wystąpienia osteoporozy. Seniorzy regularnie spacerujący, korzystający z basenu lub specjalnie dobranych ćwiczeń gimnastycznych, znacznie rzadziej i w późniejszym wieku odczuwają objawy zniedołężnienia związanego z degeneracją mięśniowo-nerwową. Lista korzyści wynikających z aktywności fizycznej w każdym wieku jest imponująca.
Jaki związek ma regularny ruch z dobrym samopoczuciem?
Aktywność fizyczna wpływa na lepsze dotlenienie. Poprawia się ukrwienie narządów. Lepiej funkcjonuje też mózg. Wydzielają się hormony odpowiadające za uczucie przyjemności, zmniejsza się za to wydzielanie hormonów stresu. Poza tym poprawia się jakość snu, którego brak może skutecznie obniżać nastrój. Z tego względu regularne ćwiczenia fizyczne wpływają nie tylko na lepszą kondycję fizyczną seniorów, ale również na ich lepsze samopoczucie.
Jak wspierać organizm podczas podejmowania aktywności fizycznej?
Osoby starsze, zwłaszcza w okresie rekonwalescencji po przebytych chorobach lub narażone na niedobory pokarmowe, powinny korzystać z suplementów oraz dopasowanego indywidualnie specjalistycznego żywienia medycznego. Zastrzyk energii w postaci wysokoenergetycznego, bogatego w białko koktajlu Fresubin Protein Energy DRINK przyda się również seniorom regularnie podejmującym aktywność fizyczną. Należy pamiętać, że ilość i intensywność ruchu należy dostosować do możliwości organizmu. Zbyt forsowny wysiłek może zaszkodzić – podobnie jak całkowity jego brak!