Domek narzędziowy – czym jest i komu się przyda?
Dbanie o ogród wymaga od nas nie tylko poświęcenia czasu, ale również posiadania dedykowanych narzędzi. Kosiarka, ręczna glebogryzarka, sekatory, nożyce, środki ochrony roślin i inne produkty mogą z czasem zacząć zajmować znaczną część naszego garażu. W takiej sytuacji warto pomyśleć o postawieniu na posesji dodatkowego domku na narzędzia – z jednej strony będą one w jednym miejscu, a z drugiej nie zagracą nam innej przestrzeni w domu. Na co zwrócić uwagę przy wyborze drewnianego domku na narzędzia?
1. Czym jest domek narzędziowy drewniany?
2. Kiedy domek narzędziowy będzie przydatny?
3. Najważniejsze cechy domku na narzędzia
4. Na co zwrócić uwagę wybierając domki narzędziowe?
Czym jest domek narzędziowy drewniany?
Jeżeli posiadamy ogród lub działkę rekreacyjną, raz na jakiś czas wymagają one naszej uwagi. Skoszenie trawy, sadzenie kwiatów i innych roślin, grabienie liści czy drobne prace naprawcze to podstawa funkcjonowania każdego, nawet najmniejszego ogródka. Bez odpowiednich narzędzi nie jesteśmy w stanie wykonać tych zadań, a w miarę, jak poświęcamy więcej czasu na dbanie o naszą połać zieleni, stopniowo w naszym otoczeniu pojawia się coraz więcej różnego rodzaju sprzętów: kosiarka, grabie, zestawy narzędzi, produkty niezbędne do uprawy roślin i tak dalej. Aby nie zagracać swojego garażu lub domu możemy zdecydować się na postawienie domku narzędziowego – małego, praktycznego obiektu, w którym zmieścimy wszystkie nasze ogrodowe instrumenty.
Kiedy domek narzędziowy będzie przydatny?
Domki drewniane na narzędzie to opcja warta rozwagi w sytuacji, gdy nasz sprzęt ogrodowy zaczyna zajmować coraz więcej miejsca, ale jednocześnie możemy pozwolić sobie na zagospodarowanie miejsca pod jego konstrukcję. Zwykle nie są one zbyt duże – przeciętny projekt opiewa na 12 metrów kwadratowych, chociaż możemy zdecydować się też na większą opcję. Maksymalny wymiar domku, jaki możemy postawić bez zezwoleń, to 7 na 7 metra, lub 49 metrów kwadratowych. Taka konstrukcja będzie warta uwagi, jeżeli planujemy połączyć przestrzeń na narzędzia z drewutnią.
Najważniejsze cechy domku na narzędzia
Dobrze dopasowany do naszych potrzeb https://nowoczesne-domki.pl/domki-narzedziowe/ powinien cechować się kilkoma istotnymi parametrami. Po pierwsze musi być on dostatecznie duży, aby pomieścić nasze ogrodowe sprzęty i inne narzędzia. Jeżeli uprawiamy kwiaty, owoce lub warzywa warto zadbać o przestrzeń do przechowywania nawozów, odżywek oraz środków ochrony roślin.
Drugim istotnym aspektem jest sam wybór projektu. Domek ogrodowy powinien dobrze wpisywać się w plan zagospodarowania naszej działki, tak aby łatwo było z niego korzystać i by nie zagradzał nam drogi do innych ważnych stref na posesji. Dodatkowo powinniśmy zadbać, aby wnętrze domku było tak przemyślane, by z łatwością móc sięgnąć wszystkich przedmiotów w nim zgromadzonych. Pomogą nam w tym przede wszystkim półki, kosze, stojaki i inna przestrzeń magazynowa na określone sprzęty.
Na co zwrócić uwagę wybierając domki narzędziowe?
Wybierając drewniany domek ogrodowy powinniśmy przede wszystkim zastanowić się, czy jest nam on potrzebny. Nie ma sensu tworzyć konstrukcji o powierzchni mniejszej, niż 6 metrów kwadratowych – w takim wypadku lepiej jest przeznaczyć jedno z już obecnych pomieszczeń gospodarczych na dodatkowy składzik drewna opałowego czy sprzętu. Jeżeli jednak nasze zapotrzebowanie na przestrzeń jest większe, wtedy projekt domku sprawdzi się idealnie. Zwróćmy tylko uwagę, jak będzie się on prezentował w wyznaczonym przez nas miejscu.