Idzie zima – jak zabezpieczyć dach?
Zima to pora roku, o której można powiedzieć wiele przyjemnych rzeczy, ale na pewno nie to, że stwarza przyjazne warunki do zachowania dobrego stanu technicznego dachu i innych elementów architektonicznych. Jeśli zatem chcesz, żeby dach Twojego domu przetrwał zimę w dobrym stanie, musisz go odpowiednio zabezpieczyć. Dowiedz się, jak to zrobić.
Skontroluj stan techniczny swojego dachu
W przypadku każdego dachu największym zagrożeniem dla jego jakością są… uszkodzenia, które już na dachu się znajdują. To właśnie w celu ich wykrycia przed nadejściem zimy należy dokonać oględzin dachu i podjąć stosowne kroki, które pomogą zachować dach w dobry stanie przez kilka najbliższych miesięcy.
Na co zwrócić uwagę?
Uszkodzone dachówki
Popękane lub poluzowane dachówki przepuszczają wilgoć do głębszych struktur dachu. Grozi to zawilgoceniem i gniciem krokwi oraz innych drewnianych elementów. Jeśli znajdziesz pęknięte lub poluzowane dachówki, musisz bezwzględnie wymienić je na nowe, tym bardziej, że mróz może doprowadzić do jeszcze większych uszkodzeń.
Poziom zabrudzeń
W tym kontekście musisz zwrócić uwagę szczególnie na porastanie dachy mchami, algami czy grzybami. O ile same w sobie nie stanowią one zagrożenia, o tyle gromadzą wilgoć, która może wnikać do struktur dachówek i np. zwiększać ryzyko rozsadzenia ich w czasie mrozów. W przypadku porastania, warto zdecydować się na czyszczenie dachu specjalistycznymi środkami biobójczymi.
Stan pokrycia farbą
Farba na dachu – czy to blaszanym czy pokrytym dachówkami – pełni nie tylko funkcję wizualną, ale przede wszystkim chroni przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć, promienie UV, porastanie mchami czy mrozy. Odsłonięta blacha, z popękaną warstwą farby, jest narażona na postępowanie korozji, a odsłonięte dachówki mogą nasiąkać wilgocią. W takiej sytuacji niezbędne okaże się malowanie dachu, które pomoże wydłużyć jego żywotność nawet o kilkanaście lat.
Stan rynien
Rynny powinny być szczelne i drożne. W przypadku wykrycia nieszczelności należy je naprawić, a ewentualne zatory udrożnić – ręcznie lub wodą pod wysokim ciśnieniem. Nieszczelne i niedrożne rynny mogą być przyczyną zawilgocenia domu, a także przyczyniać się do ciągłego zabrudzania elewacji.
Dbaj o stan techniczny swojego dachu
Dach ma bardzo ważne zadanie – chronić dom przed czynnikami zewnętrznymi. Dlatego dbanie o jego stan techniczny to po prostu inwestycja w bezpieczeństwo i komfort życia. Malowanie i impregnacja dachu to zabiegi, które dadzą dokładnie taki sam efekt, jak wymiana pokrycia na nowe. Różnicą jest jedynie to, że koszt jest znacznie niższy, który ponadto można zaplanować – w przeciwieństwie do wymiany dachu, o konieczności której często dowiadujemy się, kiedy dochodzi np. do przeciekania dachu.
Odpowiednio zabezpieczony dach bez problemu przetrwa nie tylko nadchodzącą zimę, ale co najmniej kilka kolejnych.