Inwentaryzacja mieszkania – jak ją wykonać?
Wielu właścicieli nieruchomości boryka się z brakiem dokumentacji technicznej, dotyczy to przede wszystkim starszego budownictwa. W takiej sytuacji nie można przeprowadzić działań inwestycyjnych. Nie oznacza to jednak, że musimy zrezygnować ze swoich planów. Skontaktuj się z rzeczoznawcą, który pomoże Ci dopełnić niezbędnych formalności. Sprawdź, czym jest inwentaryzacja mieszkania!
Inwentaryzacja mieszkania – na czym polega?
Podczas inwentaryzacji dokonujemy pomiaru wszystkich pomieszczeń z natury. Możemy do tego wykorzystać metrówkę lub dalmierz laserowy. Nowoczesne urządzenie zostało wyposażone w zaawansowane oprogramowanie, które pozwala wyznaczyć odległości nawet w trudno dostępnych miejscach. Aby ułatwić sobie zadanie, skorzystaj z pomocy rzeczoznawcy budowlanego. Specjalista zmierzy ściany, parapety, podciągi, słupy, wnęki, schody i skosy.
Ekspert zwraca uwagę na otwory okienne i drzwiowe, oprócz tego sprawdza rozmieszczenie przyłączy wodno-kanalizacyjnych, elektrycznych oraz gazowych. Fachowiec dokona też pomiaru szerokości, wysokości i grubości grzejników, na wypadek gdyby musielibyśmy je przenieść lub wymienić na nowy. Rzeczoznawca uwzględni też termostat, czyli pokrętło służące do regulacji temperatury. Rzeczoznawca weryfikuje zgodność wyników z danymi zawartymi w projekcie.
Jak wykonać inwentaryzację lokalu?
Pomiar mieszkania w stanie deweloperskim jest o tyle łatwo, że wszystko widać gołym okiem. Inwentaryzacja lokalu z rynku wtórnego stanowi wyzwanie, ponieważ często mamy do czynienia z nietypowymi zabudowami, pawlaczami, boazerią, czy kilkukrotną warstwą parkietu pod linoleum.
Fachowiec najczęściej dokonuje pomiarów od końca dalmierza laserowego, ale w przypadku krótkich ścian punktem mierniczym może być wierzchołek urządzenia. Należy pamiętać, żeby później wrócić do początkowych ustawień, w przeciwnym razie błąd pomiaru wynosi nawet 20 cm. Nie wolno zapisywać zbyt wielu informacji na jednym rzucie, ponieważ utrudnia to ich rozszyfrowanie. W razie potrzeby można przygotować kilka kserokopii. Wyniki pomiarów warto zapisywać długopisami w różnych kolorach, co znacznie ułatwia ich odczytanie.
Inwentaryzacja powykonawcza – co warto wiedzieć?
Inwentaryzacja powykonawcza polega na sprawdzeniu powierzchni użytkowej każdego mieszkania. Należy zaznaczyć, że jest ona niezbędna do uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu. Deweloper zazwyczaj dołącza rzut powykonawczy do umowy przeniesienia własności.
Rzeczoznawca budowlany przypomina, że powierzchnia lokalu może się nieco różnić od tej podanej w projekcie. W takiej sytuacji nabywca może domagać się zwrotu kosztów lub odstąpić od umowy. Aby tego uniknąć, inwestor zakłada margines błędu, zazwyczaj 3-5%. Taką informację znajdziesz w umowie deweloperskiej.
Inwentaryzacja mieszkania – na co zwrócić uwagę?
Jak powinna wyglądać inwentaryzacja mieszkania? Specjalista mierzy wysokość wszystkich pomieszczeń, następnie nanosi wyniki na rzuty. Oprócz tego ekspert sprawdza przekątne i/lub odległości między ścianami. Specjalista zwraca też uwagę na rodzaj i jakość zastosowanych materiałów. Inwentaryzacja zwykle trwa kilka godzin, dlatego najlepiej umawiać się na nią przed południem. Dzięki temu rzeczoznawca budowlany będzie miał dobre światło do wykonania pomiarów.
Ile kosztuje inwentaryzacja mieszkania? Ceny zależy od:
- powierzchni lokalu,
- lokalizacji obiektu,
- stopnia skomplikowania przedsięwzięcia,
- dostępu do pomieszczeń,
Inwentaryzacja budowlana – wskazówki dla właścicieli mieszkania
Ekspert budowlany podkreśla, że projekt lokalu i inwentaryzacja mieszkania to dwa różne pojęcia. W pierwszym przypadku inwestor może sprawdzić, jaką przestrzeń ma do dyspozycji. Drugi dokument dotyczy istniejącego obiektu. Może on przybrać formę elektroniczną lub papierową. Inwentaryzacja pomaga przygotować układ funkcjonalny mieszkania i dokumentację rysunkową dla podwykonawców.
Inwentaryzacja mieszkania przydaje się wtedy, gdy planujemy gruntowny remont lub zmianę sposobu użytkowania lokalu. Odzwierciedla ona rzeczywisty stan i wygląd lokalu. Dokument jest ważny, dopóki właściciel nie wprowadzi istotnych zmian w lokalu. Rzeczoznawca dołączy do niego rysunki, zdjęcia i filmy, przedstawiające rzeczywisty stan obiektu.