Jak przechowywać zegarki – automatyczne, mechaniczne i kwarcowe?
Zakup zegarka to dla wielu osób ważna decyzja, która poprzedzona jest długim procesem decyzyjnym, szczególnie jeśli dotyczy czasomierza z wyższej półki. Jednak kupno wybranego modelu to tylko pierwszy krok na drodze do posiadania zegarka. Równie istotne jest to, jak będziesz o niego dbać. Dlatego warto dowiedzieć się, jak przechowywać zegarki – od tego elementu zależy, czy Twój czasomierz będzie cieszył Cię swoimi funkcjonalnościami przez długi czas. Poznaj sprawdzone wskazówki, dzięki którym zadbasz o swoje zegarki Orient, Daniel Wellington, Casio, Seiko i wielu innych marek!
Jak przechowywać zegarki – podstawowe informacje dla wszystkich rodzajów czasomierzy
Bardzo ważną informacją dotyczącą tego, jak przechowywać zegarki (np. modele dostępne na https://happytime.com.pl/) jest to, w jakich warunkach powinno to mieć miejsce. Czasomierze, bez względu na posiadany mechanizm, nie powinny być narażane na długie znajdowanie się w skrajnych temperaturach, a także ich nagłych zmianach. Może to mieć wpływ na smar znajdujący się wewnątrz mechanizmu albo baterię, która często w takich sytuacjach ulega uszkodzeniu. Dlatego zawsze zwracaj uwagę na to, gdzie kładziesz zegarek. Miejsce blisko kaloryfera czy mocno nasłoneczniona przestrzeń to nie najlepszy wybór.
Poza temperaturami istotne jest także bezpieczeństwo zegarka – czy nie spadnie on z wybranego miejsca? Z takich przestrzeni jak przykładowo włączona pralka również warto zrezygnować, gdyż czasomierz będzie narażony na dodatkowe wstrząsy, a do tego może spaść z wysokości.
Kwestia tego, jak przechowywać zegarki, wiąże się także z poziomem wilgotności panującym w pomieszczeniu. Mamy tutaj oczywiście na myśli przede wszystkim łazienkę – o ile pamiętamy, żeby zdjąć zegarek przed wejściem pod prysznic, co pozwala uniknąć jego bezpośredniego kontaktu z wodą, tak zazwyczaj wykonujemy to bezpośrednio przed rozpoczęciem kąpieli i zegarek pozostaje w łazience. Może być wtedy narażony na działanie gorącej pary wodnej, gdy wilgotność w pomieszczeniu się podniesie. Czy to zawsze niebezpieczne? Nie!
Warto sprawdzić, jaki poziom wodoszczelności posiada zegarek. To właśnie od tej wartości wyrażonej najczęściej w ATM zależy, na jaki kontakt z wodą może być narażony. W niektórych przypadkach czasomierz będzie mógł leżeć w łazience podczas kąpieli i nawet wysoka wilgotność nie będzie mu straszna. Najlepiej jednak jako docelowe miejsce przechowywania wybrać inną przestrzeń.
O zegarki warto dbać, dlatego, jeśli tylko masz taką możliwość, zaopatrz się w specjalne pudełko na czasomierze. Dostępne są w wielu różnych wersjach – na kilka modeli lub tylko na jeden. Dzięki temu zegarek zachowa swoją docelową formę, będzie ułożony tak, jakby znajdował się na nadgarstku.
Jak przechowywać zegarki automatyczne i mechaniczne? Nie zapominaj o tych zasadach!
Zegarki mechaniczne rządzą się swoimi prawami, gdyż do prawidłowej pracy wymagają one działania ze strony człowieka. To oznacza, że nawet odłożone do dedykowanego czasomierzom pudełka, w końcu przestaną działać i mogą się trwale uszkodzić. Wynika to z tego, że zegarki mechaniczne trzeba regularnie nakręcać, a modele automatyczne nosić, gdyż pracują one dzięki ruchom nadgarstka. Oba rodzaje zegarków posiadają oczywiście rezerwę chodu, której długość różni się w zależności od modelu. Odpowiada ona za to, że zegarek będzie pracował przez określony czas, nawet kiedy nie zostaną spełnione wskazane wyżej warunki.
Odpowiedź na pytanie „jak przechowywać zegarki?” w przypadku modeli mechanicznych i automatycznych wymaga jest więc nieco bardziej skomplikowana. Należy po prostu pamiętać o czasomierzu, a rzucenie go w kąt i zapomnienie o nim na tygodnie czy miesiące nie wchodzi w grę, jeśli chcesz nadal korzystać z posiadanego modelu i cieszyć się jego funkcjami.
Posiadaczom zegarków automatycznych może przydać się dedykowane tym czasomierzom urządzenie, jakim jest rotomat. Odpowiada ono za wprawianie zegarka w ruch, dzięki czemu mechanizm może pracować tak jakby czasomierz był noszony na ręce. To dobra inwestycja i idealne miejsce do przechowywania modelu automatycznego.