Jak przygotować się do badania wzroku?

badanie wzroku

Systematyczne wykonywanie badań okulistycznych zapobiegnie rozwojowi licznych dolegliwości wzroku, a także umożliwi kontrolowanie istniejących wad. Prawidłowo postawiona diagnoza pozwoli podjąć odpowiednie leczenie i wybrać właściwe metody terapeutyczne. W tym celu niezwykle ważny okazuje się wynik badania, które powinno przebiec sprawnie i bezproblemowo. W związku z tym należy odpowiednio się do niego przygotować.

1. Wywiad z pacjentem

Każde badanie okulistyczne zostaje poprzedzone wywiadem z pacjentem. Dlatego przed udaniem się do gabinetu należy zastanowić się nad występującymi dolegliwościami, ich rodzajem oraz częstotliwością. Ponadto specjalista może zapytać o występujące choroby okulistyczne w rodzinie, a także ich przebieg.

W trakcie wywiadu pacjent informuje okulistę o tym, czy stosuje krople do oczu, jakie zażywa leki lub suplementy diety, czy miał w przeszłości jakiekolwiek problemy ze wzrokiem, wykonywane zabiegi oraz czy nosił w przeszłości okulary albo soczewki.

2. Rodzaj wizyty

Pacjenci przygotowujący się do kolejnej wizyty w gabinecie okulistycznym lub u optometrysty w celu wyboru nowych okularów posiadają już pewne doświadczenie w tym zakresie. Warto jednak pamiętać o tym, aby na kolejną wizytę zabrać ze sobą wyniki poprzednich badań diagnostycznych. Jeśli chodzi o badanie wzroku Opole, Szczecin, Gliwice i inne miasta, w których znajdują się salony German Optikier, dają pacjentom możliwości skorzystania z usług wysoko wykwalifikowanych specjalistów.

3. Przygotowanie do samego badania

Przed udaniem się do gabinetu należy zrezygnować z nakładania makijażu, a także, jeśli to możliwe z aplikacji kropli do oczu. Niektóre preparaty mogą zaburzać prawidłową ostrość widzenia. Osoby noszące szkła kontaktowe przed wejściem do gabinetu powinny je zdjąć, jednak należy poinformować specjalistę o ich stosowaniu. Przed udaniem się na badanie okulistyczne należy zabrać ze sobą wszystkie zażywane dotychczas leki, aby poinformować o nich specjalistę, jak już wspomnieliśmy wcześniej.

4. Badanie okulistyczne

Niektóre badania wzroku wymagają podania kropli mydriatycznych, po których aplikacji często możne wystąpić pogorszenie ostrości widzenia. Dlatego już w trakcie umawiania się na wizytę warto zorientować się, czy zostaną one podane. Jeżeli zaistnieje taka konieczność, wówczas osoby te nie powinny wracać z badania autem jako kierowcy ani obsługiwać maszyn przez około 2-3 godziny po zakropleniu. Nie wszystkie badania okulistyczne wymagają zakroplenia. Dotyczą one głównie diagnostyki przewlekłych schorzeń, zaawansowanych wad wzroku oraz profilaktyki w podeszłym wieku.

Jeżeli chodzi o dobór odpowiednich szkieł do czytania, do pracy przy komputerze lub do jazdy samochodem po zmroku, wówczas wystarczy standardowe badanie wzroku. Polega ono na zmianie soczewek i ustawianiu urządzenia, wówczas pacjent odpowiada, jak widzi przez poszczególne szkła. Badanie to powinien wykonać doświadczony optyk Szczecin to jedno z miast, w którym salon optyczny German Optiker oferuje tego typu usługi w celu doboru właściwych okularów.