Jak wybrać łóżko rehabilitacyjne?
Łóżko ortopedyczne czy rehabilitacyjne to specjalistyczny sprzęt medyczny, który poleca się osobom, które z różnych względów muszą długotrwale lub czasowo przebywać w pozycji leżącej. Podstawową funkcją, jaką musi spełniać dobre łóżko to zapewnienie choremu wygody i bezpieczeństwa, a osobie opiekującej się ułatwienie pielęgnacji i obsługi pacjenta. Często zdarza się też, że w łóżku prowadzi się rehabilitację chorego, dlatego również pod tym względem powinno być ono dopasowane.
Łóżka rehabilitacyjne elektryczne dla osób chorych
Chcąc kupić odpowiednie łóżko rehabilitacyjne, zastanawiamy się, czy lepiej wybrać wersję elektryczną, czy regulowaną manualnie. Coraz częściej wybierana jest pierwsza opcja, a jest to związane z wieloma ważnymi cechami. Dobre łóżka rehabilitacyjne elektryczne są głównie wygodniejsze w użytkowaniu dla pacjentów. Właściwie wszystkie modele dysponują dokładną regulacją wysokości, kąta nachylenia oparcia pleców i nóg, a także regulację barierek. Część ustawień pozwala na samodzielne funkcjonowanie, co jest bardzo ważnym udogodnieniem dla osób niepełnosprawnych, chorych czy długotrwale unieruchomionych.
Inną ważną zaletą jest to, że elektryczne łóżka rehabilitacyjne lepiej zapobiegają powstawaniu obrzęków i odleżyn, które często bywają dużym problemem. Za sprawą nowych technologii można temu zapobiec, ponieważ elektryczna regulacja pozwala na częstsze zmiany pozycji. Co więcej, zachowanie większej motoryczności pacjenta, może pomóc w przyspieszeniu procesu rekonwalescencji. Warto również dodać, że łóżko rehabilitacyjne elektryczne jest łatwe w obsłudze.
Łóżka ortopedyczne — łóżka medyczne
Aby zaoferować choremu komfort, łóżko medyczne dla osób o obniżonej sprawności i niepełnosprawnych należy zostać wyposażone w wysokiej klasy materac. Warto dopasować jego rodzaj do czasu, jaki spędza on w łóżku i stanu pacjenta. Dobry materac to niezastąpiony element wyposażenia każdego łóżka rehabilitacyjnego, a jego wybór ma duży wpływ na jakość i wygodę życia chorego.
Nowoczesne materace zostały stworzone, aby zapobiec odleżynom. Powietrze, które wypełnia komory materaca, powtarzalnie zmienia punkty, na których opiera się chory. Wysoki materac powoduje, że ciężar chorego rozmieszczony jest na większą powierzchnię, co minimalizuje nacisk wywierany na skórę. Użycie takich rozwiązań zmniejsza ryzyko powstawania bolesnych odleżyn oraz znacznie poprawia wygodę pacjenta. To wygodne rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku łóżka dla obłożnie chorych i niepełnosprawnych osób, które nie są w stanie samodzielnie się poruszać.