Leczenie i zabiegi w komorze hiperbarycznej – kiedy skorzystać?
Zabiegi z wykorzystaniem komory hiperbarycznej najczęściej dopełniają innych form leczenia, jednak czasem mogą nawet doprowadzić do rozwiązania problemów i ustąpienia występujących dolegliwości. W połączeniu z antybiotykami zabiegi znacznie przyspieszają gojenie ran pooperacyjnych i zmniejszają ryzyko martwicy po przeszczepach. Terapia tlenem jest również powszechnie wykorzystywana także w wielu dziedzinach sportu, gdzie uznaje się ją za naturalny doping, ponieważ zwiększa ona wydolność i przyspiesza regenerację organizmu po wysiłku i kontuzjach. Na czym polega leczenie w komorze hiperbarycznej i kiedy warto z niej skorzystać?
Czym jest komora hiperbaryczna?
Komora hiperbaryczna to znane od lat i coraz bardziej popularne specjalistyczne urządzenie wykorzystywane w terapii tlenowej. Po szczelnym zamknięciu pacjenta w komorze poddaje się leczniczemu działaniu stuprocentowego, czystego tlenu, podanego pod zwiększonym ciśnieniem atmosferycznym. Ciśnienie o wartości ponad 3-krotnie większej od normalnego sprawia, że tlen doskonale przenika do wnętrza komórek organizmu, nawet w słabo ukrwionych miejscach, co nie jest możliwe w zwyczajnych warunkach.
Kiedy skorzystać z tlenoterapii?
Zabiegi tlenoterapii w komorze hiperbarycznej są szczególnie wskazane w przypadkach wymagających zdecydowanej poprawy działania procesów fizjologicznych organizmu. Stężony tlen pod wysokim ciśnieniem wysyca i odżywia komórki i skutecznie dotlenia cały organizm. Ta forma terapii często jest zalecana w przypadku przebiegu chorób autoimmunologicznych, schorzeń układu nerwowego i krążenia oraz stanów zapalnych.
Komora hiperbaryczna znajduje również zastosowanie w leczeniu przewlekłych zmian skórnych i chorób skóry jak trądzik, wysypki, AZS i łuszczyca, oraz w profilaktyce anemii, cukrzycy, reumatyzmu i odleżyn. Osoby uskarżające się na osłabienie organizmu i ciągłe uczucie zmęczenia także powinny zainteresować się terapią tlenem, która dostępna jest w wielu profesjonalnych poradniach jak np. Centrum Rehabilitacji SANOMED w Rzeszowie.
Przeciwwskazania do zabiegów w komorze hiperbarycznej
Terapia tlenem, tak jak większość zabiegów medycznych posiada pewne przeciwwskazania, do których należy się zastosować. Z komory hiperbarycznej powinny zrezygnować osoby zmagające się z nadczynnością tarczycy, gorączką, krwotokami, chorobami uszu i zatok, schorzeniami płuc, a także stanami zapalnymi nerwu wzrokowego. Ciąża lub posiadanie rozrusznika serca jest dodatkowym kategorycznym przeciwwskazaniem. Osoby długotrwale przyjmujące niektóre leki, przed przystąpieniem do tlenoterapii również powinny dokonać konsultacji z lekarzem.