Mugga na komary i kleszcze. 3 sekrety skutecznej i bezpiecznej ochrony
W wakacje chce się przebywać na świeżym powietrzu albo wyjechać w jakiś egzotyczny zakątek. Podczas letniej laby nie wolno lekceważyć kwestii swojego zdrowia i komfortu. Dlatego przypominamy o produktach Mugga. Zobacz, na co zwrócić uwagę i które repelenty będą optymalnym wyborem w konkretnych okolicznościach!
- Insekty pasożytujące na ludziach stanowią realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.
- Spray Mugga i podobne produkty wykorzystują przede wszystkim DEET, ikarydynę i olejki roślinne.
- Skuteczna ochrona trwa przez ograniczony czas, zależny m.in. od stężenia substancji aktywnej oraz warunków pogodowych.
- Każdy środek odstraszający należy stosować zgodnie z zaleceniami i instrukcjami użycia.
Poważne choroby po ukąszeniu owada powszechnie kojarzą się z ryzykiem podróżowania po gorących, wilgotnych rejonach. Malaria, żółta febra, leptospiroza, denga, wirus Zika, różne gorączki krwotoczne – to tylko niektóre spośród tzw. chorób tropikalnych, przenoszonych przez moskity. Tymczasem w klimacie umiarkowanym również należy zachować czujność. Kleszcze mogą wywołać m.in. boreliozę, babeszjozę, tularemię czy kleszczowe zapalenie mózgu. Jak działają środki dostępne w ofercie Mugga, w jaki sposób z nich korzystać? Wyjaśniamy i odpowiadamy na najczęstsze pytania.
Jak działają środki Mugga na komary i kleszcze? Aktywny składnik DEET i frakcje olejków roślinnych
Kluczem do skutecznego odstraszania owadów jest odpowiednio skomponowana receptura oparta o sprawdzone substancje. Pierwszoplanowe role w produktach Mugga odgrywają dietylotoluamid i ekstrakty roślinne – olejek w połączeniu z DEET zaburza funkcjonowanie węchu natrętnych pasożytów. Insekty namierzają swoje ofiary po woni kwasu mlekowego, który jest naturalnym składnikiem ludzkiego potu. Preparat upośledza receptory owadów, a do tego odstrasza je swoim aromatem. Dla ludzi to przyjemny zapach. W ten sposób potencjalny żywiciel staje się niewykrywalny.
DEET (inaczej dietylotoluamid lub N,N-Dietylo-m-toluamid) jest związkiem organicznym, metylową pochodną benzamidu o wzorze C12H17NO. Uważa się go za najskuteczniejszą substancję czynną w tej kategorii. Został opracowany na potrzeby armii USA, rekomenduje go WHO. Alternatywą jest ikarydyna. Uzupełnienie najczęściej stanowią ekstrakty z eukaliptusa lub aloesu.
Oryginalne preparaty Mugga 50 zapewniają długotrwałą ochronę, również w klimacie tropikalnym
50-procentowe stężenie aktywnego składnika to maksimum – według badań większe ilości dietylotoluamidu nie wydłużają czasu działania. Jak długo produkt Mugga na komary będzie efektywny? To, jak długo działa preparat, zależy od koncentracji i rodzaju substancji czynnej, postaci repelentu (mleczko w rolce wolniej traci swoje właściwości w porównaniu do mgiełki) oraz warunków zewnętrznych. Poniżej przykładowe wartości deklarowane przez producenta:
- spray 50% DEET – strefa umiarkowana 9 h, tropikalna 4–6 h;
- roll-on 50% DEET – klimat umiarkowany 12 h, tropikalny 7–8 h;
- spray 9,5% DEET (Mugga dla dzieci) – ok. 6 h;
- spray 20% ikarydyna – warunki umiarkowane 8 h, tropikalne 4 h.
Każdy produkt należy stosować pojedynczo. Mieszanka substancji aktywnych jest silnie toksyczna. Nie należy też przekraczać zalecanej dziennej liczby aplikacji.
Repelenty Mugga dla dzieci są w pełni bezpieczne dla maluchów od 2. roku życia
U młodszych dzieci oraz kobiet w ciąży należy zachować dodatkowe środki ostrożności i skonsultować się ze specjalistą przed zastosowaniem. Nastolatkom również zaleca się produkt z niewielką ilością DEET. Dopiero po ukończeniu 18 lat można używać preparatów 50-procentowych. W przypadku ikarydyny 20 granicę wieku ustalono na 3 lata.
Każdy produkt Mugga jest przetestowany i zatwierdzony przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Skuteczność została potwierdzona badaniami renomowanych instytucji. Chroń się przed komarami i kleszczami, a wakacje będą bezpieczniejsze!