W jaki sposób produkuje się kolorowe winyle?

W jaki sposób produkuje się kolorowe winyle?

Płytę winylową często nazywa się „czarnym krążkiem” ze względu na jej kolor. Wbrew popularnej opinii, winyl wcale nie jest naturalnie czarny – w rzeczywistości to bezbarwne tworzywo, które czarny odcień zawdzięcza dodawanym barwnikom. Czerń jest najpopularniejszą opcją, ale nie jedyną, bo obecnie produkuje się płyty także w innych kolorach.

Jak powstają kolorowe płyty winylowe?

Proces tłoczenia kolorowej płyty winylowej przebiega tak samo jak przy winylach w kolorze czarnym. XDiSC produkuje płyty w szerokiej gamie kolorów, wystarczy wybrać pożądany odcień z dostępnego katalogu i potwierdzić swoje zamówienie. Kolorowa płyta jest transparentna albo pełna, istnieje także możliwość wytłoczenia winylu kompletnie przeźroczystego. W całym nakładzie kolor jest powtarzalny, według wskazanej próbki.

Ciekawym pomysłem są winyle dwukolorowe, z efektem duo – odcienie również wybiera się dowolnie według własnego uznania. Dodatkowym uatrakcyjnieniem płyty winylowej są efekty specjalne, przypominające na przykład fakturę marmuru. Nietypowy wygląd płyty warto połączyć z ozdobną okładką. W XDiSC dostępne są opakowania różnego rodzaju, między innymi z kartonu, papieru i pcv, jest też opcja zamówienia niestandardowej okładki według indywidualnego projektu.

Czy kolorowa płyta winylowa może mieć gorsze brzmienie?

O jakości dźwięku decyduje wyłącznie sposób produkcji. W przeszłości bywało tak, że niektóre barwniki mogły lekko pogarszać brzmienie płyty, i stąd wzięła się opinia, że „czarna płyta” jest najlepsza. Obecnie jednak procesy tłoczenia winyli są na tyle zaawansowane technologicznie, że rodzaj barwnika nie wpływa negatywnie na końcowe brzmienie i jest wyłącznie kwestią estetyki.

Dlaczego warto tłoczyć kolorowe winyle?

Muzyka nagrana na winylu jest oczywiście najważniejsza, ale dla wielu odbiorów znaczenie ma także cała otoczka, czyli okładka, nadruk, wygląd samej płyty. Kolorowy krążek mocno się wyróżnia na tle standardowych, czarnych płyt, a jeśli kolorowy nakład jest limitowany, będzie to wielką gratką dla muzycznych kolekcjonerów. W przypadku płyt z kolorowymi efektami specjalnymi każdy krążek jest unikalny – są one tłoczone na prasach manualnych, dlatego nie ma powtarzalnych wzorów jak przy masowej produkcji.