3 ciekawe aranżacje ogrodu z kominkiem zewnętrznym w roli głównej
Kominek w salonie jest tym, co dodaje wnętrzu przytulności, ale gównie dostarcza ciepła. Jest to szczególnie miłe w czasie chłodniejszych pór roku. Ma to swój szczególny urok. Natomiast mało kto wie, że kominek można również zainstalować na wolnym powietrzu, na przykład na tarasie, w altanie lub w różnych częściach ogrodu. W jaki sposób umieścić kominek na zewnątrz, aby wyglądał stylowo, oryginalnie i był funkcjonalny?
Kominki na tarasie
Kominki zazwyczaj umiejscowione są w tej ścianie, w której znajduje się przewód kominowy. Musi więc być on być przy tej zewnętrznej. Najczęściej jest on obudowany i stanowi integralną część którejś ze ścian tarasu. Kominek wolnostojący na tarasie jest o tyle niepraktyczny, że zbyt szybko będzie stygł na wolnym powietrzu.
Kominki tarasowe z przewodem kominowym w ścianie muszą mieć odpowiedni wkład kominowy, ponieważ spalanie drewna w takich warunkach generuje wysokie temperatury. Tego typu wyposażenie, kupowane w takich miejscach, jak Wkłady Kominowe, pozwala na budowę bezpiecznej i funkcjonalnej instalacji. Taki kominek może również wystąpić w wersji z otwartym paleniskiem.
W przypadku salonu, który czasowo bywa połączony z tarasem przez rozsunięcie przeszklonej ściany, kominek wewnętrzny staje się tym urządzeniem, które od tego momentu funkcjonuje na wolnym powietrzu. Wówczas nie ma problemu z projektowaniem nowego wylotu spalin.
Kominki w altanach
Kominki w altanach zazwyczaj wymagają wybudowania oddzielnego przewodu kominowego, chyba że altana stoi w niewielkiej odległości od ściany domu, gdzie już takowy występuje. Podobna sytuacja nie jest zbyt częsta, dlatego najczęściej kominek w altanie ma swój własny kanał do odprowadzania spalin. Jest to pozytywna sytuacja, ponieważ stwarza spore możliwości aranżacyjne. Kominek wraz z własnym kominem okazuje się zazwyczaj stylowo spójny z altaną.
Kominki w dowolnych częściach ogrodu
Kominki zewnętrzne to nie tylko te, które posiadają przewód kominowy. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie biokominków lub kominków gazowych. Te ostanie wymagają doprowadzenia gazu, co nie musi być wcale trudne. Mogą one występować pojedynczo lub stanowić zespół punktów z widocznym z każdego punktu ogrodu ogniem.
Obudowy takich kominków to również pole do popisu dla kreatywności projektantów. Mogą mieć postać tradycyjną lub designerską. W każdym jednak przypadku ogrodowe kominki wprowadzają przytulność i nastrój wokół domu. Jest to szczególnie miłe podczas ciepłych letnich i jesiennych wieczorów.