3 w 1. Jakie metody łączy w sobie terapia pulsacyjna?

terapia pulsacyjna

Zmiany cywilizacyjne, mało ruchu i inne czynniki znacznie wpływają na powstanie licznych zwyrodnień kości. Dodatkowo coraz liczniej występują choroby autoimmunologiczne, spowodowane między innymi stresującym trybem życia. Wszystkie te przypadłości niosą za sobą objawy bólowe, które pogarszają jakość życia. W jaki sposób i jakimi środkami można je skutecznie zniwelować?

Czym jest terapia pulsacyjna?

Jednym ze sposobów walki z bólem różnego pochodzenia jest pneumatyczna terapia pulsacyjna. Terapia ta łączy w sobie trzy metody, które oddzielnie mają spore zasługi w łagodzeniu bólów. Pierwszym składnikiem tej metody jest masaż refleksologiczny, który polega na uciskaniu na ciele obszarów odpowiadającym konkretnym narządom. Drugi element kuracji to drenaż limfatyczny, który poprawia krążenie limfy w ciele. Natomiast trzecim składnikiem terapii są elementy tradycyjnego leczenia bańkami.

Terapia pulsacyjna możliwa jest dzięki zastosowaniu odpowiedniego urządzenia Pneumatron® 200, zwanego masażerem pulsacyjnym, który dostępny jest u dystrybutora MED&CARE. Jest to urządzenie, które wytwarza tak zwaną próżnię przerywaną. Zasada jego działania polega na dokładnym przykładaniu do bolącej tkanki. Próżnia wciąga tkankę, aby za chwilę ją wypuścić. W ten sposób skóra i tkanki wprawiane są w ruch i wibracje. Taka terapia jest alternatywą dla masażu manualnego, z tym że dodatkowo powoduje efekt leczenia bańkami oraz znaczną poprawę wędrówki limfy w organizmie.

Połączenie tych wszystkich zabiegów daje spektakularne efekty, co nie jest bez znaczenia w terapii bólu. W większości przypadków nie jest konieczne częste chodzenie do specjalistów, jak również przyjmowanie leków przeciwbólowych. Terapia daje efekty w stosunkowo krótkim czasie.

Jak terapia pulsacyjna działa na ośrodki bólu?

Terapia pulsacyjna sprawdza się nie tylko w przypadku bólów spowodowanych występowaniem zwyrodnień, ale też przy leczeniu urazów i kontuzji kończyn, zwłaszcza tych okołostawowych. Przede wszystkim, dzięki sprawniejszemu krążeniu limfy, przyśpiesza gojenie takich obszarów. Pulsacyjny masaż pozwala bezinwazyjnie i bezboleśnie likwidować krwiaki. Jednocześnie szybciej krążące płyny tkankowe powodują ustąpienie opuchlizny, co bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie dolegliwości bólowych.

Podczas terapii tkanki i mięśnie rozluźniają się, przez co niwelowane jest napięcie mięśniowe. Zabieg działa relaksująco i możliwy jest również do regularnego przeprowadzania w warunkach domowych.