5 najważniejszych zasad, dbania o zdrowie
Zdrowie to bezcenny skarb. Wie o tym każdy, kto musiał zmagać się z poważniejszą chorobą. Choć nie na wszystko mamy wpływ, jednak od naszych decyzji zależy naprawdę dużo. Co więcej, odpowiednie nawyki pozwolą również osobom w dojrzałym wieku cieszyć się dobrą kondycją. Jak więc dbać o zdrowie, by ograniczyć ryzyko wielu chorób, oraz poprawić swoją wydolność fizyczną? Oto 5 najważniejszych zasad dbania o zdrowie.
Zrezygnuj z używek
To jedna z 5 podstawowych zasad. Alkohol, papierosy, środki psychoaktywne wpływają na nasze ciało niezwykle destruktywnie. Choć może się nam wydawać, że chwila zapomnienia przy alkoholu, czy przerwa na papierosa to nic złego, jednak konsekwencje długoletnich praktyk bywają śmiertelne. W młodym wieku rzadko, kto myśli o konsekwencji takich działań, jednak warto jak najszybciej pozbyć się tych niezwykle niszczących nawyków. I choć lampka czerwonego lub białego wina od wielkiego święta przestępstwem nie jest i nie zaszkodzi, jednak papierosy, oraz inne używki powinny zniknąć z życia całkowicie i na zawsze.
Nie jest to oczywiście łatwe zadanie i metod radzenia sobie z nałogami jest wiele. Można między innymi skorzystać z pomocy terapeuty lub grup wsparcia, a także szukać oparcie w rodzinie i przyjaciołach. By jednak praca nie poszła na marne, decyzja musi być świadoma i 100% pewna.
Kontroluj swoje zdrowie
Zanieczyszczenie środowiska, używki, stres, zła dieta to tylko kilka głównych czynników, które stanowią źródło licznych chorób cywilizacyjnych, na które zapadają coraz młodsze osoby. Cukrzyca typu II, miażdżyca, nowotwory, te wszystkie choroby przewlekłe są trudne do leczenia i niestety prowadzą do tragicznego zakończenia. Jednak ich wczesne wykrycie znacznie zwiększa szanse wyleczenia i możliwość powrotu do zdrowia. Właśnie dlatego badania profilaktyczne są tak ważne. Co więcej, im wcześniej zaczniemy kontrolować swój stan zdrowia, tym większa szansa wychwycenia nieprawidłowości na wczesnym ich etapie. Dlatego coraz częściej się mówi, że nawet osoby po 20 roku życia, powinny raz na parę lat zrobić podstawowe badania krwi, zmierzyć czasem ciśnienie, czy zbadać mocz. Dodatkowo zarówno Panie, jak i Panowie powinni regularnie wykonywać samobadanie – Panie piersi, a Panowie – jąder.
Po przekroczeniu 40 roku życia diagnostyka profilaktyczna powinna być wykonywana znacznie częściej, a wraz z wiekiem dochodzą również kolejne badania, między innymi, mammografia, czy kolonoskopia. By właściwe dbać o zdrowie, warto również korzystać z pomocy sprawdzonych specjalistów w Dolnośląskim Centrum Ginekologii i Zdrowia Rodziny https://www.dcg.wroclaw.pl/.
Jedz uważnie
Jedzenie to paliwo dla naszego ciała, pozyskujemy z niego składniki przetwarzane na niezbędną do życia energie, materiały budulcowe oraz potrzebne w licznych procesach witaminy, oraz mikroelementy. Dlatego tak istotne jest pilnowanie tego, co, kiedy i ile jemy. Z codziennej diety należy usunąć śmieciowe jedzenie, a także ograniczyć spożywanie mocno przetworzonej żywności. Najnowsze wytyczne dla osób dorosłych opracowane przez Instytut Żywności i Żywienia zalecają:
- zwiększenie spożycia warzyw i owoców, które powinny stanowić przynajmniej połowę tego, co jesz na co dzień
- ograniczenie spożywanie mięsa, szczególnie czerwonego oraz przetworzonych wyrobów mięsnych, warto je zastąpić roślinami strączkowymi, bogatymi w białko, rybami i jajkami;
- spożywać przede wszystkim produkty pełnoziarniste;
- wypijać codziennie 2 szklanki mleka lub spożywać produkty na bazie mleka, np. jogurty, kefiry, czy maślanki;
- tłuszcze zwierzęce zastąpić tłuszczami roślinnymi;
- ograniczyć sól zastępując ją ziołami i przyprawami, które mają również pozytywny wpływ na ciało;
- pić przynajmniej 1,5 litra wody dziennie.
Trzymając się tych zasad znacznie łatwiej zadbać o zdrowie.
Dbaj o kondycję fizyczną
Ruch jest niezbędny dla naszego ciała, właśnie dlatego w piramidzie zdrowego żywienia i aktywności fizycznej opracowanej przez Instytut Żywienia i Żywności stanowi on podstawę nowej piramidy. Dlaczego? Aktywność fizyczna to nie tylko ładny wygląd to przede wszystkim zdrowie. Nasze ciała to prawidłowego funkcjonowania potrzebują odpowiedniej ilości ruchu, najlepiej na świeżym powietrzu. Umożliwia to właściwe dotlenienie organizmu, poprawia krążenie krwi, oraz zwiększa produkcję endorfin, czyli hormonów szczęścia. Niestety tego ruchu w naszym życiu jest coraz mniej. Praca siedząca, jazda samochodem i duża ilość obowiązków, to wszystko powoduje, że aktywność nasza spada czasem do niezbędnego minimum. Przeprowadzone badania wykazały, że odpowiednia ilość ruchu, może zmniejszyć ryzyko śmierci z powodu chorób cywilizacyjnych nawet o 80%. Przeanalizowano również, że niezbędna dawka ruchu to 150 minut tygodniowo. Choć może wydawać się to dużo ten czas łatwo podzielić np. na krótkie codzienne treningi lub wybrać się 3 razy w tygodniu na intensywny trening na siłownię. Możesz również zrobić godzinny spacer lub jeździć do pracy na rowerze.
Naucz się odpoczywać
Na koniec parę słów o stresie i odpoczynku. Stres towarzyszy nam każdego dnia. Nie tylko w pracy, ale w każdej minucie życia, Twój umysł zasypywany jest ogromną ilością bodźców. Im więcej masz obowiązków, tym silniejszy stres będzie Ci towarzyszyć na co dzień. Dlatego niezwykle istotna jest umiejętność odpoczynku i nie chodzi tu o wieczorne siedzenie przed telewizorem, czy komputerem. By Twój umysł mógł naprawdę się zrelaksować, musisz zapewnić mu chwilę ciszy i spokoju. Najlepiej w tym czasie medytować oddychając spokojnie. Takie praktyki warto stosować codziennie lub co parę dni. Pamiętaj, również, by wyjeżdżając na wakacje zostawić pracę w domu, razem z laptopem i firmowym telefonem. Warto również znaleźć odpowiednie miejsce na pełny relaks i wyciszenie.