Co to jest współczynnik COP?
Pompy ciepła cieszą się nieustannie rosnącą popularnością. To rozwiązanie, na które stawiamy bardzo chętnie. Dzisiaj postrzegane są już jako alternatywa dla tradycyjnych źródeł ciepła. Mówiąc o nich, warto wiedzieć, że ich sprawność opisywana jest najczęściej za pomocą współczynnika COP. Stosowany jest także współczynnik SCOP. Decydując się na zakup pompy ciepła, należy pamiętać, że są to elementy, których nigdy nie należy pomijać. To bowiem wartość współczynnika COP w dużej mierze wpływa na to, jak wysokie rachunki za prąd będziemy płacić w sezonie grzewczym. Oznacza to więc rentowność pompy ciepła.
Sprawność pompy ciepła – co to?
Jeśli mówimy o sprawności pompy ciepła wyrażanej we współczynniku COP, mamy na myśli proporcję między energią elektryczną, którą pompa pobiera z sieci a energią, która oddawana jest do wnętrza budynku w postaci ciepła. Mówiąc nieco inaczej, współczynnik ten dostarcza jasnej informacji na temat tego, ile kWh oddanego ciepła przypada na 1kWh energii elektrycznej, którą do pracy zużyła pompa. Z kolei współczynnik SCOP przedstawia wartość COP, która została uśredniona dla całego sezonu grzewczego. By dowiedzieć się więcej, wystarczy zajrzeć na https://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/ – oficjalną stronę firmy oferującej systemy chłodzenia oraz ogrzewania marki Panasonic. To nowoczesne rozwiązania dla domu – można zapoznać się z wieloma poradami, zasięgnąć podstawowych informacji lub skontaktować się ze specjalistami.
Co wpływa na wartość współczynnika COP?
Przede wszystkim trzeba zacząć od tego, że współczynnik COP nie jest stały. Nawet w przypadku jednej pompy ciepła może dochodzić do znacznych wahań jego wartości. Wpływ na to mają między innymi warunki, w jakich pompa pracuje. Największe znaczenie ma wartość temperatury:
- źródła dolnego;
- źródła górnego.
Źródło dolne to nic innego jak temperatura, jaką ma powietrze zewnętrzne. Z kolei źródłem górnym określa się temperaturę, do jakiej pompa musi podnieść temperaturę wody, która znajduje się w centralnym ogrzewaniu. Chodzi po prostu o wodę wypełniającą nasze grzejniki. Aby pompa zużywała możliwie jak najmniej energii, temperatura źródła dolnego powinna być możliwie jak najwyższa, zaś źródła górnego – najniższa. Współczynnik COP każdej pompy wzrasta, kiedy na dworze podnosi się temperatura.