Jaki system do laptopa gamingowego?
Oferta sprzętu komputerowego dla miłośników gier z roku na rok jest coraz bogatsza. W sieci można znaleźć wiele poradników wyjaśniających, na co zwrócić uwagę, aby wybrany laptop lub komputer stacjonarny był odpowiednio wydajny. Zazwyczaj skupiają się one na jego podzespołach, takich jak procesor, karta graficzna, pamięć RAM czy dysk twardy. Zdecydowanie mniej miejsca poświęca się na system operacyjny, a to przecież także istotna kwestia. Z tego artykułu dowiesz się, jaki system będzie najlepszy dla gracza.
Systemy operacyjne – charakterystyka i rodzaje
Zacznijmy od krótkiej definicji. System operacyjny to, potocznie mówiąc, oprogramowanie służące do zarządzania całym komputerem. Dzięki niemu możemy uruchamiać poszczególne aplikacje oraz sprawować kontrolę nad wszystkimi procesami. Odpowiada on także za nadzorowanie komunikacji z urządzeniami peryferyjnymi, zapis i odczyt plików z dysku, czy w końcu wyświetlanie informacji na ekranie. Współczesne systemy operacyjne mają być przede wszystkim proste, wręcz intuicyjne w obsłudze, dzięki czemu do podstawowej obsługi komputera nie potrzeba specjalistycznej wiedzy. Istnieją trzy główne rodzaje systemów. Najpopularniejszy to Windows firmy Microsoft, charakteryzujący się niezwykłą przystępnością dla użytkownika, uniwersalnością oraz kompatybilnością z powszechnie stosowanym oprogramowaniem. Drugie miejsce pod względem popularności zajmuje Mac OS stworzony przez Apple i dostosowany do urządzeń tej marki. Także w tym przypadku obsługa okazuje się bardzo prosta, a dodatkową zaletą jest stabilność systemu, ponieważ stworzono go pod konkretne produkty. Gorzej niestety wygląda kwestia kompatybilności – wiele programów nie zostało przystosowane do Mac OS. Podium zamyka Linux, na który jednak decydują się wyłącznie bardziej zaawansowani użytkownicy.
Windows – idealny system dla laptopa gamingowego
Kryterium, na które gracze powinni zwrócić szczególną uwagę, jest niewątpliwie kompatybilność systemu z różnymi programami. Także gry komputerowe mają konkretne wymagania. Wiele popularnych tytułów jest przystosowana do różnych systemów, jednak wciąż sporo gier nie będzie działać na komputerze z Mac OS lub Linuxem. Laptopy gamingowe z zainstalowanym oprogramowaniem Microsoftu nie powinny mieć natomiast problemu z żadną grą, ponieważ użytkownicy takich urządzeń są zdecydowanie największą, a zatem docelową grupą odbiorców dla twórców gier. Jakiego jednak Windowsa wybrać? Należy, oczywiście, celować w jak najnowsze wersje, które zapewnią odpowiednią wydajność i idealną współpracę z nowoczesnymi podzespołami. Optymalnym rozwiązaniem jest Windows 10, wydany w 2015 roku, a więc doskonale już przetestowany przez graczy, którzy bardzo sobie chwalą ten system. Coraz więcej użytkowników decyduje się jednak na wprowadzony w 2021 roku Windows 11, który oferuje tak samo dobrą, jeśli nie większą, wydajność podczas grania w nowoczesne gry. Co prawda obecna w tym systemie nowa funkcja VBS pogarsza płynność animacji, jednak można ją wyłączyć.