Co warto wiedzieć o paletach euro (EPAL)?

palety

Magazynowanie oraz transport niezwykle trudno wyobrazić sobie bez palet euro. Najpopularniejsze z nich stosowane są już od 60 lat. Ich wysoka wytrzymałość oraz niezwykle uniwersalny charakter sprawiają, że palety drewniane są jednym z podstawowych narzędzi stosowanym we współczesnym łańcuchu dostaw. Warto jednak stawiać tylko na sprawdzone palety euro, które spełniają odpowiednie normy. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Paleta EPAL to jeden z ulubionych przez przedsiębiorstwa rodzaj palet transportowych. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że składające się z czterech narożników palety powstały już w latach sześćdziesiątych XX wieku i były stosowane głównie w przemyśle kolejowym. Szybko zorientowano się, że jest to doskonały element do zastosowania w innych branżach. Obecnie świat logistyki bez palety euro EPAL praktycznie nie istnieje.

Czym jest paleta EPAL i palety EUR?

Paleta EPAL to standardowa paleta wykonana np. z drewna litego. Jest ściśle określona przez standardy Europejskie (EPAL). Aby palety przemysłowe spełniały wszystkie normy, Międzynarodowy Związek Kolei (UIC) oraz Europejskie Stowarzyszenia Palet (EPAL) stworzyły bardzo dokładne i surowe standardy, który musi spełniać każdy producent palet EURO i EPAL. Tylko znaki EUR oraz EPAL na paletach świadczą o tym, że produkcja palet jest prawidłowa i spełnia rygorystyczne normy.

Stworzenie palet wymaga także specjalnego certyfikatu ISO (Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej). Jeden z boków palet posiada kod konkretnego producenta odpowiadającego za produkcję palet. Warto podkreślić, że tylko autoryzowane firmy mogą legalnie sprzedawać, naprawiać i produkować europalety.

Sprawdź palety EPAL na: jcg-palety.pl

Charakterystyczne cechy europalet

Legalnie dopuszczona do użytku paleta posiada kilka charakterystycznych cech, które powinien znać każdy, kto ma z nimi styczność. Pomogą zidentyfikować producenta oraz potwierdzą ich nienaganną jakość, oraz wytrzymałość. Jakie są te znaki szczególne?

Wymiary zewnętrzne oraz cechy poszczególnych elementów

Paletę EURO czy EPAL poznamy po wymiarach. Posiadają określone wymiary zewnętrzne. Wynoszą one 1200x800x144 mm. Nowe palety EURO to elementy wykonane z drewna wysokiej jakości, wzmocnione 78 gwoździami, które posiadają specjalnie zaprojektowany wzór. Ich waga to ok. 25 kg, co pozwala na transport towarów wielokrotnie cięższych.

Każda paleta drewniana składa się z 5 górnych desek, 9 klocków, 3 płóz oraz klamry na wsporniku środkowym. Cztery narożniki na wysokości palety mają równe ścięcia. Warto wspomnieć o tym, że naprawiane wcześniej palety powinny mieć gwóźdź certyfikujący.

Specjalnie oznakowanie określa jakość

Logo oraz skróty, które występują na szpulach, informują nas o pochodzeniu palet. Występują oznaczenia EUR na prawnym oraz EPAL na lewym wsporniku. Dodatkowo na paletach znajdziemy logo obróbki cieplnej, a obok niego: miesiąc produkcji palet, kraj pochodzenia drewna, nr rejestracyjny firmy, czy skrót HT, który wskazuje na poddanie obróbce cieplnej palety.

Obróbka termiczna IPPC

Palety EURO z cechą EPAL produkowane od 2010 roku muszą przejść termiczną obróbkę fitosanitarną, potwierdzoną znakiem IPPC. Ten aspekt produkcji daje pewność, że paleta jest wolna od drobnoustrojów i szkodników.

Od początku 2011 roku palety powszechnie stosowane w przemyśle i transporcie muszą być również suszone w komorze, w celu osiągnięcia wilgotności na poziomie mniejszym lub równym 22%.

Wytrzymałość i niezawodność europalet w długotrwałej pracy

Przeznaczeniem europalet jest oczywiście transport oraz przechowywanie towarów. W związku z tym, że są niezwykle eksploatowane, muszą znosić bardzo dużo. Zaprojektowane są tak, aby wytrzymać obciążenie dynamiczne do 1500 kg oraz statyczne do 4000 kg.

Łatwość obsługi

Niezwykle istotne jest także to, jak europalety są wykonane. Ich konstrukcja sprawa, że są łatwe w użyciu. 4 wejścia umożliwiają dostępność ze wszystkich stron dla różnych typów wózków paletowych i widłowych, co zapewnia komfort załadunku. Zaletą palet jest również możliwość współpracy z innymi rodzajami opakowań np. drewnianymi nadstawkami paletowymi.