Grzałka basenowa – na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu?

Grzałka basenowa

Grzałka basenowa to element wyposażenia wielu typów basenów, który pozwala utrzymać odpowiednią temperaturę wody basenowej. Warto wiedzieć, jak taki podgrzewacz funkcjonuje, czym się charakteryzuje oraz jak dobrać dane urządzenie do pojemności naszego basenu. Grzałka elektryczna do basenu nadaje w krótkim czasie właściwą temperaturę wodzie agresywnej. W każdym zestawie znajdują się podstawowe elementy niezbędne do bezpiecznego podgrzania wody w basenie.

Grzałka basenowa

Olbrzymie pływalnie dbają o utrzymanie właściwej temperatury, dla swoich klientów. Jednak właściciele mniejszych basenów ogrodowych nie muszą się martwić o to, że ich woda basenowa zostanie zimna. Grzałka basenowa, taka jak qua Compact, mogą ustawić optymalne warunki dla siebie i gości. Warto pamiętać, że do podgrzewania wody należy używać jedynie renomowanych rozwiązań. Jedynie taka grzałka elektryczna do basenu nie tylko sprosta wymaganiom, ale jest również niskoawaryjna i bezpieczna. Dobrze współpracuje z innymi elementami układu m.in. generatorem chloru.

Grzałka elektryczna — zasada działania

Grzałka elektryczna do basenu to sposób na to, aby temperatura wody była odpowiednia. Montowana jest zawsze poziomo w instalacji hydraulicznej pod powierzchnią lustra wody. Za pompą filtrującą, która oczyszcza wodę, a przed odcinkiem prowadzącym ją do odpływu. Urządzenie zasilane jest siłą, czyli układem trójfazowym. W wersji podstawowej jest wszystko, co jest niezbędne dla basenu ogrodowego. Zależnie od modelu można ustawić pokrętłem analogowym zakres pracy np. od 0 do 40 stopni. Przy temperaturze 55 stopni praca grzałki zostaje zatrzymana, co chroni przed przegrzaniem. Odpowiadają regulowany termostat oraz czujnik przepływu, automatycznie sterowany przez ciśnienie wody. Wszystko to dostępne jest już w wersji standardowej.

Grzałki basenowe — parametry

Specjalistyczne rozwiązania jak Swim-Tec D-EWT czy Pahlen Aqua Compact zapewniają wysoką sprawność grzewczą. Przed zakupem zwróć uwagę na parametry urządzenia, aby dopasować wariant pod swoje potrzeby. W przeciwnym razie nie uzyska się odpowiedniego efektu. Markowa grzałka elektryczna do basenu sprawdza się idealnie przy pojemności basenu do 100 m3 oraz ciśnieniu wody do 2.5 bara. Element grzewczy obsłuży minimalny przepływ na poziomie 90 l/min oraz maksymalny na poziomie 300 l/min. Śrubunek przyłącza ma przekrój 50 mm. Krótka obudowa wykonana ze wzmocnionego tworzywa termoplastycznego stanowi zabezpieczenie, które zapobiega przebiciom. Sama grzałka do basenu wykonana jest ze stali nierdzewnej lub tytanu.  

Grzałki elektryczne — różnice

Nim dokonasz zakupu zauważ, że poszczególne modele, jeśli chodzi o grzałki elektryczne do basenu np. Pahlen Aqua Compact, różnią się przede wszystkim mocą z zakresu od 3-18 kW. Konkretny wariant przeznaczony jest do innego rodzaju przyłączy, charakteryzujących się nominalnym natężeniem instalacji 230V oraz 400V. Podgrzewacz wody powinien być dopasowany do możliwości danej sieci elektrycznej, żeby działał odpowiednio oraz nie stwarzał zagrożenia. Warto przed dokonaniem zakupu zmierzyć jej parametry lub poprosić o pomoc fachowca. Kluczowym aspektem, który warunkuje zakup są wymiary. Należy je dopasować do możliwości podłączenia do hydrauliki zastosowanej w danym zbiorniku. Niekiedy kilka milimetrów robi różnicę. To samo dotyczy wagi, która charakteryzuje daną grzałkę. Pod względem masy podgrzewacze mieszczą się w przedziale 1,7-2,2 kg, tę cechę warto brać pod uwagę. Na szczęście rozpiętość serii Aqua jest na tyle duża, że bez trudu znajdziesz właściwą grzałkę.