Proste domowe sposoby na zaparcia

zaparcia

Dolegają Ci zaparcia? Nie wiesz, jak się ich pozbyć? Poznaj domowe metody na zaparcia, które pomogą Ci wyeliminować tę kłopotliwą dolegliwość.

Zaparcia to problem, który może dotknąć każdego. Na szczęście jest wiele sposobów na poradzenie sobie z nimi w domowych warunkach.

Czym są zaparcia?

Zaparcia to brak defekacji powyżej 3 dni i mniej niż dwa razy w tygodniu. Stolec nabiera wtedy charakterystycznej konsystencji, jest twardy, a jego wydalanie związane jest ze sporym wysiłkiem, a niekiedy i bólem. Okresowo może dotykać każdego z nas – na szczęście znane są liczne sposoby na zaparcia.

Same zaparcia, zależnie od przyczyny ich powstania, dzieli się na trzy grupy:

  • zaparcia czynnościowe
  • zaparcia organiczne
  • zaparcia idiopatyczne

Co na zaparcia?

Domowe sposoby na zaparcia pozwolą Ci szybko pozbyć się tej kłopotliwej dolegliwości. Najczęściej faktycznym powodem wystąpienia zatwardzenia jest niedobór błonnika pokarmowego. Czym on jest? To specjalna mieszanka substancji roślinnych, takich jak pektyny, celuloza czy ligniny, która nie jest trawiona przez ludzki organizm. Mimo że nie dostarcza nam energii, jest niezbędny do optymalnej pracy całego układu pokarmowego.

Działanie błonnika pokarmowego sprowadza się bezpośrednio do wsparcia ruchów jelit, co z kolei wpływa na jakość trawienia. Dlatego też sposoby na zaparcia zazwyczaj sprowadzają się do zmian w codziennej diecie polegających na uzupełnieniu niedoborów błonnika pokarmowego. Największe ilości błonnika znajdują się w:

  • owocach i warzywach, szczególnie w śliwkach, gruszkach, jabłkach, malinach, truskawkach, żurawinie i burakach, kapuście, marchewce, brokułach oraz kalafiorze. Najlepiej działają owoce i warzywa surowe
  • zbożowych produktach pełnoziarnistych, takich jak kasze, ryż brązowy, pieczywo razowe czy makaron pełnoziarnisty
  • nasionach roślin strączkowych, jak np. soczewica, ciecierzyca, fasolka i groszek zielony,
  • pestkach, nasionach i orzechach

To nie wszystkie domowe sposoby na zaparcia. Aby błonnik pokarmowy spełnił swoją rolę, niezbędna jest woda. Dlatego też należy codziennie pić co najmniej 2 litry wody, w ten sposób zapewnisz właściwy poziom nawodnienia swojemu organizmowi.

Aktywność fizyczna to także szybki sposób na zaparcia. Nie jest żadną tajemnicą, że ruch i wysiłek fizyczny powodują wyzwalania hormonu szczęścia, ale do tego korzystnie wpływają na pracę układu pokarmowego. Nie musi to być intensywny trening, czasem wystarczy nawet 30 minut spaceru co drugi dzień.

Jeżeli powyższe sposoby na zaparcia zawiodą, możesz skorzystać z preparatów Xenna. Ich celem jest poradzenie sobie z zaparciami, zarówno doraźnymi, jak i przewlekłymi. Warto dodać, że produkty Xenna dostępne są w wariantach dla dzieci i dorosłych – w końcu zaparcia to dolegliwość, która może przytrafić się dosłownie każdemu.

Artykuł sponsorowany.