Prowadzenie księgowości w firmie. Na co uważać?

prowadzenie księgowości w firmie

Księgowość to część biznesu, która dla wielu osób bywa bardzo kłopotliwa. Nie ma się czemu dziwić. Samych obowiązków rachunkowych może być sporo, a do tego dochodzą przecież także aspekty związane z podatkami, polityką zatrudnienia itd. Jakie jeszcze kwestie trzeba brać pod uwagę, prowadząc firmę? I dlaczego warto zaufać w tym względzie profesjonalistom z biura rachunkowego?

Pamiętaj o zaliczce na podatek dochodowy oraz KPiR

Jeśli podejmujesz decyzję o samodzielnym prowadzeniu księgowości, miej na uwadze, by regularnie kontrolować księgę przychodów i rozchodów (KPiR). To na podstawie tego dokumentu można wyliczyć zaliczkę na podatek dochodowy.

W KPiR ewidencjonuje się takie zdarzenia jak:

  • zakup towarów handlowych,
  • zakup materiałów podstawowych,
  • przychody uzyskane ze sprzedaży i nie tylko (przychody niezwiązane bezpośrednio
    z prowadzoną działalnością),
  • pozostałe koszty związane z prowadzeniem danego biznesu.

Trzeba mieć na uwadze, ze każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do sporządzenia raz w miesiącu (na koniec) wydruku zapisów dokonanych w danym miesiącu.  

Rejestracja do podatku VAT – czy dotyczy każdego?

Wielu przyszłych przedsiębiorców zastanawia się nad tym, czy muszą być „vatowcami”. Jak to wygląda? Warto pamiętać o tym, że niektóre typy biznesów podlegają zwolnieniu z obowiązku rejestracji do podatku VAT. Inne muszą natomiast być płatnikiem VAT ze względu na rodzaj prowadzonej działalności.

Dlatego przed zarejestrowaniem firmy warto zorientować się, czy dany rodzaj działalności kwalifikuje się do VAT, czy też nie. Wsparcia merytorycznego udzielają na przykład specjaliści z biura księgowego GALANT w Szczecinie.

Pamiętaj o tym, że kwestie związane z odprowadzaniem podatku VAT mają znaczenie nie tylko w kontekście opłacalności biznesowej. Od tego zależą również podejmowane współprace oraz odpowiedzialność skarbowa.

Usługi księgowe – sposób na wsparcie biznesu

Prowadzenie księgowości w firmie nie należy do łatwych zadań. Nawet jednoosobowe działalności gospodarcze trzeba regularnie rozliczać i kontrolować ponoszone koszty.

Dlatego warto już od początku działania firmy korzystać z profesjonalnych usług księgowych. Doświadczone biuro rachunkowe wesprze na każdym etapie działalności i weźmie na siebie odpowiedzialność za prawidłowe rozliczenia.

Koszty, jakie musisz ponosić w związku ze zleconą księgowością, są niskie w porównaniu z korzyściami. Najważniejszą zaletą z takiej współpracy jest spokojna głowa.