Najczęściej powielane mity na temat jaskry
Wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak groźna i niebezpieczna jest jaskra. Nieleczona może doprowadzić nawet do całkowitej ślepoty. W Polsce powszechna wiedza na temat tej choroby jest niedostateczna. Co gorsza, wokół tego schorzenia narosło już wiele mitów, które utrudniają wczesną diagnostykę oraz wdrożenie leczenia. Sprawdź, jakie mity na temat jaskry są powielane najczęściej.
Jaskra – najpopularniejsze mity
Jednym z najbardziej szkodliwych mitów na temat jaskry jest to, że dotyka ona tylko ludzi w podeszłym wieku. Przekonanie, że choroba ta dotyka tylko ludzi starszych sprawia, że nawet osoby z grupy ryzyka nie wykonują kontrolnych badań w kierunku jaskry. Tymczasem jaskra dotyka wiele osób jeszcze przed 30 rokiem życia. Im wcześniej choroba zostanie rozpoznana, tym leczenie będzie skuteczniejsze i szanse na uratowanie wzroku większe.
Kolejnym błędnym przekonaniem jest to, że dobry wzrok wyklucza jaskrę. W znacznej większości przypadków, choroba postępuje bardzo powoli. U pacjentów zawęża się pole widzenia, czego w początkowych fazach choroby, nie są w stanie samodzielnie zauważyć.
Dość popularne jest także przekonanie o tym, że odpowiednia dieta i suplementacja zapobiega jaskrze oraz wspiera jej leczenie. Oczywiście, dieta jest bardzo ważna dla ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia, jednak nie ma ona bezpośredniego wpływu na jaskrę. Jedynym skutecznym sposobem, który zapobiega rozwojowi choroby, są regularne badania wzroku, np. w Centrum Okulistycznym Jaskra oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Wśród pacjentów istnieje także przekonanie, że jeśli wśród bliskiej rodziny nikt nie chorował na jaskrę, to ten problem go ominie. Jaskra oczywiście może być dziedziczona, ale nie musi. Czasem nie ma ona związku z uwarunkowaniami genetycznymi.
Pacjenci bardzo często żyją w przekonaniu, że nie istnieją żadne skuteczne metody leczenia jaskry lub, że jedyną drogą do uratowania przed ślepotą jest operacja. Jednak przed skutkami jaskry chroni profilaktyka. Odpowiednio wcześnie rozpoznana i leczona choroba pozwala pacjentowi cieszyć się wzrokiem do końca życia.
Bardzo szkodliwe jest także przekonanie, że do rozpoznania lub wykluczenia jaskry wystarczą podstawowe badania okulistyczne lub pojedyncze badanie. W podstawowych badaniach można rozpoznać tylko zaawansowaną jaskrę, czyli wtedy, kiedy na skuteczne leczenie może być już zbyt późno.
Najważniejsze fakty na temat jaskry
Jaskra jest najczęstszą przyczyną całkowitej utraty wzroku na świecie. Jeżeli choroba nie zostanie odpowiednio wcześnie wykryta i leczona, może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego oraz całkowitej ślepoty.
Jaskry nie sposób wykryć samodzielnie. Chorobę, zwłaszcza we wczesnym i średniozaawansowanym stadium, można rozpoznać tylko wykonując zestaw specjalistycznych badań. Profilaktyka diagnostyczna w kierunku jaskry powinna być przeprowadzana przez wyspecjalizowanych lekarzy okulistów. Dużą rolę oprócz doświadczenia lekarza, odgrywa także jakość sprzętu diagnostycznego.