Jakie są różnice między firmą a brokerem kurierskim?

Jakie są różnice między firmą a brokerem kurierskim

Wysyłanie przesyłek kurierskich to dziś powszechnie wykorzystywana forma dostarczania dokumentów, paczek, a także większych przesyłek paletowych. Z usług dostawców tego rodzaju świadczących usługi w systemie door-to-door korzysta większość przedsiębiorstw oraz wiele osób prywatnych. Jest to nie tylko wygodne, lecz gwarantuje szybkie dotarcie paczki do adresata. Na rynku poza kurierami działają też firmy brokerskie.

Jak działa firma kurierska?

Firma kurierska to przedsiębiorstwo, które zajmujące się dostarczaniem przesyłek przy wykorzystaniu posiadanej przez siebie infrastruktury – sieci kurierów obsługujących konkretne rejony, którzy odbierają i dostarczają paczki, sortowni umożliwiających na skierowanie ich do właściwego obszaru i magazynów ułatwiających czasowe przechowywanie ładunków. Podstawą działania firmy kurierskiej jest zwykle odpowiednie oprogramowanie pozwalające na sprawne zarządzanie paczkami, a także przekierowywanie ich w razie potrzeby, a ze strony klienta możliwość śledzenia przesyłek. Przykładem przedsiębiorstwa korzystającego z własnych zasobów jest firma kurierska Eupaco, specjalizująca się w przesyłkach do krajów byłego Związku Radzieckiego – obecnych członków Unii Europejskiej takich jak Litwa, Łotwa i Estonia, a także na Białoruś, Ukrainę i do Federacji Rosyjskiej.

Czym charakteryzuje się działanie brokerów kurierskich?

Działanie brokera opiera się na zupełnie innych zasadach. Firmy tego rodzaju nie zatrudniają kurierów, nie potrzebują magazynów czy floty samochodów ciężarowych. Oferują one dostarczanie paczek pod wskazane adresy, są jednak jedynie pośrednikami, którzy często, lecz nie zawsze odbierają przesyłkę od klienta we własnych punktach, a następnie przekazują je firmie kurierskiej, która będzie w stanie dostarczyć ją za najniższą stawkę. Dzięki obsłudze dużej ilości przesyłek brokerzy mogą uzyskać od firm kurierskich spory rabat, ich ceny dla klienta są więc niższe, a oferta nierzadko atrakcyjniejsza.

Czy lepiej korzystać z usług kuriera, czy firmy brokerskiej?

Każda z opcji ma pewne ograniczenia, oferuje jednak w zamian określone korzyści. W przypadku usług kurierskich można zdecydować się na współpracę z firmą zapewniającą odpowiedni poziom usług i specjalizującą się w konkretnych typach ładunku czy rejonach, jak firma Eupaco, która oferuje m.in. transport na Litwę, Łotwę i Estonię, a także na Białoruś, Ukrainę i Rosję. Usługi brokera często pozwalają na skrócenie czasu dostawy i obniżenie jej kosztu. Nie gwarantują jednak osiągnięcie takiej samej jakości między kolejnymi dostawami.