Czy generator ozonu zwalcza bakterie?
Ozonowanie to znana od wielu lat metoda dezynfekcji. Dzięki niej można oczyścić powietrze w pomieszczeniach, zdezynfekować klimatyzację w samochodzie, a także pozbyć się drobnoustrojów z różnego rodzaju powierzchni. Metoda ta pozwala również na oczyszczenie wody basenowej. Przyjrzyjmy się, jakie właściwości ma ozon i czy za jego pomocą można zwalczyć bakterie.
Właściwości ozonu
Ozon to niezwykle ważny składnik naszej atmosfery. Gromadzi się w stratosferze, tworząc warstwę ozonową, której zadaniem jest ochrona powierzchni Ziemi przed promieniowaniem słonecznym. Ta alotropowa odmiana tlenu wykazuje właściwości aseptyczne i toksyczne. Jak wyjaśnia ekspert z firmy Klimawent produkującej wentylatory i ozonatory: ozon jest jednym z najskuteczniejszych środków dezynfekcyjnych. Wykazuje działanie bakteriobójcze już w stężeniu około 13 μg/dm³.
Ozon jest około 50 razy skuteczniejszy niż chlor. Cechuje się stosunkowo krótkim czasem rozkładu, dlatego też ozonowanie powietrza czy wody należy systematycznie powtarzać. Ma to jednak również dobre strony. Zbyt wysokie stężenie ozonu jest szkodliwe dla ludzi i zwierząt. Szybki rozpad cząsteczek ozonu sprawia zaś, że już pod niedługim czasie po przeprowadzeniu ozonowania można bezpiecznie korzystać ze zdezynfekowanych pomieszczeń.
Czy ozon zabija bakterie?
Ozon wykazuje silne właściwości bakteriobójcze. Stosując generator ozonu można pozbyć się bakterii chorobotwórczych, takich jak Salmonella, E. Coli czy Clostridium. Ozonowanie wpływa destrukcyjnie na żywe mikroorganizmy takie jak bakterie, grzyby i pleśnie, jak również na niektóre wirusy oraz cząsteczki szkodliwych substancji unoszące się w powietrzu.
Ozonowanie to skuteczne narzędzie w walce z bakteriami. Dzięki zastosowaniu generatora ozonu można szybko i bezpiecznie pozbyć się nie tylko bakterii chorobotwórczych, ale też grzybów i wirusów. Dlatego też warto zdecydować się na zakup ozonatora, który zapewni świeże i zdrowe powietrze w domu, w samochodzie czy w pracy.