Akcesoria przydatne przy obsłudze szamb ekologicznych

szambo ekologiczne

Drenażowe oczyszczalnie ścieków, zwane potocznie szambami ekologicznymi, to urządzenia, które najczęściej montowane są na niewielkich działkach. Są one wyjątkowo szczelne, odporne na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, a także przyjazne środowisku. W szambach ekologicznych istnieje możliwość zamontowania akcesoriów, które usprawnią ich pracę oraz wpłyną na wygodę obsługi. Najbardziej przydatne z nich opisujemy w artykule.

Niezbędne akcesoria do szamb ekologicznych

Istnieje kilka akcesoriów, które są niezbędne do prawidłowego działania oczyszczalni drenażowych. Najważniejszym z nich jest studzienka rozdzielcza, która stanowi początek drenażu. Jest ona przeznaczona do rozprowadzania podczyszczonych ścieków, pochodzących z osadnika gnilnego, do pozostałych części szamba. Równie ważny jest drenaż rozsączający, czyli układ perforowanych rur, które rozdzielają wstępnie oczyszczone ścieki i kierują je do dalszego oczyszczania tlenowego. Na długość i liczbę zamontowanych ciągów drenarskich wpływa ilość dopływających ścieków, która z kolei uzależniona  jest od liczby użytkowników szamba ekologicznego. Niezwykle istotną rolę odgrywa także studzienka napowietrzająca, która odpowiada za przepływ powietrza w urządzeniu, tym samym usprawniając jego pracę i zwiększając efektywność oczyszczania. W przypadku chęci wydłużenia studzienki warto zastosować nadbudowę włazu, której montaż w dużym stopniu podnosi funkcjonalność szamba.

Preparaty do szamb ekologicznych

Warto pamiętać, że odpowiedni dobór akcesoriów to jeszcze nie wszystko – ważna jest bowiem prawidłowa eksploatacja szamba, która obejmuje m.in. regularne stosowanie specjalnych preparatów. Jak mówi nam pracownik z firmy EKO-BIO Oczyszczalnie, będącej producentem przydomowych oczyszczalni ścieków:

Specjalne preparaty przeznaczone do szamb ekologicznych w dużym stopniu wspierają wszelkie procesy biologiczne, które zachodzą wewnątrz urządzenia. Skutecznie rozkładają szkodliwe substancje, blokując tym samym rozwój bakterii.

Stosowanie środków do szamb wpływa na komfort i wygodę użytkowników, bowiem ich zadaniem jest także neutralizacja nieprzyjemnych zapachów. Istnieje kilka rodzajów preparatów, które różnią się od siebie przede wszystkim zastosowaniem – niektóre z nich rozkładają tłuszcze czy kożuchy, a inne z kolei uzupełniają i regenerują florę bakteryjną. Choć stosowanie preparatów bakteryjnych jest szczególnie ważne podczas rozruchu oczyszczalni, nie należy zapominać o nich także podczas późniejszej eksploatacji.

Należy pamiętać, że odpowiednie wyposażenie oraz regularne stosowanie środków do szamb ekologicznych w dużej mierze wpływa na efektywność pracy urządzenia. Przed zainstalowaniem dodatkowych akcesoriów warto zapoznać się z zaleceniami producenta oczyszczalni oraz dopasować ich rodzaj do struktury gruntu.