Czy osłabiony mikrobiom wpływa na długość życia?

Mikrobiom może zostać osłabiony wskutek wielu chorób lub zdarzeń z naszego życia, wpływających na zdrowie. Może zdarzyć się nawet tak, że nie zdajemy sobie sprawy z tego, w jaki sposób go osłabiamy. Czy wieloletnie zaniedbania w tym temacie mogą wpłynąć znacząco na nasze zdrowie, a nawet – na długość życia?

Przyczyny osłabienia mikrobiomu

Najczęstsze przyczyny zauważalnie osłabionego mikrobiomu to:

  • zażywanie antybiotyków oraz innych leków o podobnym działaniu – antybiotyki, choć ratujące zdrowie w wielu przypadkach, jednocześnie bardzo osłabiają nasze jelita. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie leczenia eliminują zarówno złe, jak i dobre bakterie z organizmu. Świadomość tego jest bardzo ważna, ponieważ wciąż w społeczeństwie można spotkać się z przekonaniem, że antybiotyk jest dobrym lekiem na każdą dolegliwość. Jest także pewna grupa osób, która zażywa antybiotyki bez konsultacji z lekarzem, np. takie, które pozostały z poprzedniej choroby. Absolutnie nie należy tego robić. Antybiotyki to zbyt silne leki, a ich działanie może czasem wyrządzić zbyt wiele szkody. Natomiast jeśli otrzymaliśmy antybiotyk od lekarza z wyniku rozpoznania choroby pamiętajmy, aby w kupić również dobry probiotyk, który działa osłonowo na jelita i będzie wspierał namnażanie pożytecznych bakterii. Podobne działanie mają również niesteroidowe leki przeciwzapalne, które zażywane długofalowo powodują wiele ubytków w naszym organizmie.
  • chemia domowa – może dla wielu ta informacja wydać się zadziwiająca, jednak chemia domowa, z której codziennie korzystamy, również może osłabić nasz mikrobiom. Często kosmetyki i środki czystości, z których korzystamy, nie mają dokładnie przedstawionego składu na etykiecie lub po prostu nie zwracamy na niego uwagi. A tymczasem prawdą jest, że nasza skóra codziennie ma kontakt z różnego rodzaju środkami chemicznymi, co nie jest bez znaczenia dla organizmu. Jedyną poradą w tym zakresie może być to, abyśmy uważali i używali wyłącznie sprawdzonych produktów. Szczególnie istotne jest to jeśli chodzi o kosmetyki, które bezpośrednio nakładamy na skórę. Przykładem bezpiecznego produktu jest BAK prebiotyczny płyn do oczyszczania twarzy. Szukajmy podobnych preparatów, a będziemy mogli być spokojni.
  • stres – niestety stres towarzyszy nam na co dzień i nie da się go całkowicie wyeliminować. Prawdą jednak jest to, że długotrwały stres może doprowadzić do poważnych ubytków w organizmie, a także do różnego rodzaju chorób. Stres jest jednym z najgorszych czynników osłabiających mikrobiom. Może być też długi czas niewykrywalny, szczególnie dla osób żyjących w dużym pośpiechu. Zanim się zorientujemy, wyrządzi szkody, które naprawić będzie można jedynie długofalową kuracją. Dla osób prowadzących stresujący tryb życia, zalecana jest kuracja probiotykami nawet wtedy, kiedy nie czujemy jeszcze takiej potrzeby.

Jak widać z powyższego zestawienie, istnieją czynniki oraz sytuacje, które w istotny sposób wpływają na nasz mikrobiom, na jego zróżnicowanie oraz odpowiednią jakość. Długo utrzymujący się stan niedoborów oddziałuje znacząco na nasze zdrowie a co za tym idzie – na długość życia. Aby zachować równowagę w tym zakresie, należy dbać o mikroflorę jelit w sposób stały, nie tylko jednorazowo, przez krótki czas. Sygnałem alarmowym zawsze powinno być występowanie takich dolegliwości jak: biegunka, osłabienie, zgaga, wzdęcia. Długotrwałe terapie przynoszą wymierne efekty w postaci dobrego zdrowia, samopoczucia i codziennego komfortu.