Czy warto kupować auto w obecnej sytuacji na rynku?
Podobne pytanie można postawić także w kontekście innych towarów i produktów luksusowych, do których niewątpliwie zaliczają się nowe auta. Mimo zapowiedzi inflacja nie wykazuje tendencji spadkowych, a to oznacza, iż nawet osoby dobrze sytuowane ograniczają listy zakupów, oczekując dalszego rozwoju wypadków.
Nie oznacza to, że rynek w magiczny sposób przestał funkcjonować. Mówiąc o obrocie pojazdami, warto zauważyć duże zainteresowanie ofertą prezentowaną przez rynek wtórny.
Zatem pytanie powinno brzmieć, czy warto kupić samochód używany? Tutaj sytuacja jest zgoła inna.
- Czy teraz opłaca się kupić samochód?
- Czy ceny samochodów spadną?
- Gdzie znajdę numer VIN?
- Czy raport historii pojazdu jest wiarygodny?
Kupno samochodu, czy to dobra inwestycja w 2022 roku?
Pandemia, a obecnie inflacja odbiły swoje piętno na niemal każdej dziedzinie gospodarki. Ograniczenia zatrudnienia oraz realny spadek wartości pieniądza przekładają się na spadek konsumpcji. Firmy ratując swoje finanse, usiłują prowadzić politykę budżetową zapewniającą utrzymanie płynności. W efekcie ceny nowych samochodów idą w górę. Dzieje się to stopniowo, acz systematycznie.
Jeśli dodamy do tego wzrost kosztów finansowania zewnętrznego (np. kredyty), staje się jasne, iż w najbliższym czasie sytuacja nie zmieni się na lepsze.
O tym, co dzieje się na rynku nowych pojazdów, informują pośrednio pełne parkingi przy salonach i zakładach produkcyjnych. Nowe samochody nie znajdują nabywców. Dużym zainteresowaniem cieszą się natomiast auta używane, chociaż i tu daje się zauważyć ostrożność w podejmowaniu decyzji zakupowych.
Czy warto zdecydować się na zakup samochodu używanego?
Wzrost cen dotyczy także pojazdów z tzw. drugiej ręki, jednak tendencja nie jest aż tak dynamiczna. W każdym razie, jeśli auto jest bezwzględnie potrzebne, czy to do prowadzenia działalności gospodarczej, czy też dojazdów do pracy, warto rozważyć kupno samochodu używanego jak najszybciej.
Samochód używany jest przede wszystkim dużo tańszy. Przy odrobinie szczęścia posłuży jeszcze długie lata, choć istotnym czynnikiem jest także historia pojazdu.
To w niej zawarta jest przeszłość auta, począwszy od dnia produkcji, aż po chwilę, kiedy klient zetknie się z ofertą zakupu.
Pułapki czyhające na nieostrożnych klientów:
- Samochód z cofniętym licznikiem;
- Auto z wadliwie lub niestarannie dokonywanymi naprawami;
- Samochód pochodzi z kradzieży;
- Pojazd powypadkowy z ukrytymi śladami zdarzenia.
Nie jest naszym celem przekonywać, iż każdy samochód wystawiony na sprzedaż składa się głównie z wad. Absolutnie.
Zależy nam, by ustrzec wszystkich, przed podjęciem nieprzemyślanej decyzji.
Czym jest numer VIN?
Znając numer VIN, każdy w zaledwie kilka minut może osobiście sprawdzić, w jakim stanie technicznym jest pojazd, który za chwilę stanie się jego własnością.
Cechy idealnego samochodu:
- Bezwypadkowy;
- Powinien posiadać udokumentowany przebieg;
- Wiarygodna historia serwisowania.
Numer VIN (numer podwozia) nadawany jest każdemu pojazdowi już na etapie jego produkcji. Umieszczany jest zwykle na podszybiu od strony kierowcy bądź na tabliczce znamionowej montowanej przy przednich drzwiach auta.
Niepowtarzalność numeru VIN ma ułatwić późniejszą identyfikację samochodu oraz tworzy podstawę do gromadzenia danych dotyczących wszystkich zdarzeń, w których auto uczestniczyło.
To właśnie na tej podstawie powstaje pełny raport historii pojazdu dostępny w serwisie autobaza.pl.
Raport historii pojazdu – bezpłatny czy pełny?
Wypada jedynie dodać, iż raport komercyjny, w odróżnieniu od podobnych bezpłatnych, zawiera szczegółową historię auta, włącznie z informacją na temat pochodzenia pojazdu weryfikowaną w bazie aut skradzionych.
Tak sprawdzony samochód z pewnością przysporzy wiele satysfakcji Tobie i Twoim najbliższym.