Czym jest wdrażanie systemów operacyjnych?

wdrożenia IT

Dzisiaj prawie każda firma korzysta z komputerów. Ich praca, jak również bezpieczeństwo danych, zależą od funkcjonowania systemu operacyjnego. Jak powinna wyglądać jego instalacja oraz późniejsze administrowanie?

Instalacja systemów operacyjnych

Firma, aby bezpiecznie i sprawnie działać, potrzebuje profesjonalnego systemu operacyjnego. W tym celu musi zostać przeprowadzona instalacja i konfiguracja systemu, a jego rodzaj uzależniony jest od wielkości firmy oraz profilu jej działalności. Firmom przyda się usługa Active Directory, z hierarchiczną bazą danych, której struktura organizacyjna jest opracowana tak, by pasowała do wymagań klienta.

Kolejnym wdrażanym systemem może być system pracy grupowej, obejmujący pocztę oraz współdzielenie kalendarzy, plików, zadań oraz listy kontaktów. Trudno też wyobrazić sobie dobrze działającą firmę bez własnej sieci – w ramach wdrożeń IT budowana jest sień LAN, WAN i WLAN, odpowiednio skonfigurowana i zabezpieczona przed atakami z zewnątrz. Dla bezpieczeństwa danych przygotowywany jest system kopii zapasowych.

Jak przebiega proces wdrażania systemu?

Wdrożenia IT to skomplikowany proces i najczęściej w tym celu wynajmuje się firmy zewnętrzne, jak Enicom, specjalizujące się w tego typu usługach. Zewnętrzny wykonawca gwarantuje profesjonalne wykonanie usługi oraz obecność zespołu złożonego z wysoko wykfalifikowanych i doświadczonych pracowników.

Przed podjęciem prac wdrożeniowych opracowywany jest projekt systemu informatycznego oraz jego instalacji. Zawsze przy tym uwzględnia się potrzeby konkretnej firmy, tak by zastosowane rozwiązania zapewniały płynną pracę oraz najwyższe bezpieczeństwo danych firmy, jej pracowników oraz klientów. Szukane są zawsze najbardziej efektywne systemy, a po zakończeniu wdrożenia firma IT przez cały czas monitoruje działanie sieci informatycznej, zapewnia stały serwis oraz wsparcie w przypadku awarii.

Wdrażanie systemu operacyjnego planowane jest tak, by w jak najmniejszym stopniu zakłócić normalne funkcjonowanie firmy. Nie wymaga to zamknięcia przedsiębiorstwa na czas instalacji, obowiązki służbowe można w tym czasie wykonywać tak jak zazwyczaj. Cały proces odbywa się na podstawie przygotowanej wcześniej checklisty, a na koniec przeprowadzana jest kontrola, czy zainstalowany system funkcjonuje w stu procentach poprawnie.