Druk fleksograficzny
Fleksografia lub druk fleksograficzny to proces drukowania z użyciem wałka. Druk fleksograficzny jest często stosowany do drukowania dużych nakładów opakowań i etykiet. Produkty drukowane na maszynach fleksograficznych to głównie etykiety samoprzylepne i opakowania termokurczliwe, kartony do lodów, torby, tekstylia, banery i wiele innych. Innymi słowy, druk fleksograficzny jest jedną z najszerzej stosowanych na świecie metod druku na przedmiotach jednorazowego użytku.
Drukarnia etykiet
Jak wygląda druk etykiet fleksograficznych? Druk fleksograficzny wymaga stosowania płyt gumowych, które przenoszą na podłoże (papier lub tworzywo sztuczne) pierścień znajdujący się w wypukłych obszarach płyty. Tradycyjne media fleksograficzne składają się z czterech rodzajów wałków: wałka wiecznego, wałka aniloksowego, wałka płytowego, rurowego i cylindra wyciskowego. Wałek wieczny dostarcza atrament do ceramicznego lub stalowego wałka aniloksowego, a następnie do pojemnika na płyty. Siłownik stosuje napięcie niezbędne do przeniesienia farby z płyty na podłoże. W przypadku fleksografii wałek aniloksowy może przenosić farbę na jednolitą głębokość na płytę drukarską. Każdy wałek aniloksowy zawiera wygrawerowane komórki, które są elementem decydującym o tym, jaka ilość atramentu zostanie przetransportowana na płytę. Opcjonalne ostrze drapie górną część wałka aniloksowego, aby zapewnić jednorodność farby dostarczanej na płytę drukarską. Każdy kolor lub powłoka są podawane do każdej sekcji drukującej. Suszarki pomagają zapewnić całkowite wyschnięcie każdego koloru farby drukarskiej. Suszarki wykorzystują gorące powietrze, podczerwień lub promieniowanie ultrafioletowe, w zależności od stopnia utwardzenia wymaganego przez farbę.
Jakość druku
Ponieważ druk fleksograficzny jest procesem o dużej szybkości, w przypadku wystąpienia wad w jakości druku podczas jednego nakładu może zostać zmarnowana duża ilość farb i substancji. Na jakość druku może mieć wpływ wiele czynników, takich jak różnorodność stosowanych płyt i sposób ich wykonania. Ponieważ istnieje wiele czynników, przygotowanie grafiki i płyt do druku fleksograficznego wymaga doświadczenia i wiedzy. Kropki w obrazie półtonowym mogą zwiększać swoją średnicę podczas publikacji ze względu na płynność farb i napięcie w cylindrze drukującym. Zjawisko to nazywamy wzmocnieniem punktowym i może ono powodować, że kolory będą wydawać się mętne lub ciemne. Dostosowanie do oczekiwanego poziomu przyrostu punktu można uzyskać dzięki wiedzy z zakresu projektowania i przygotowania do druku. Pierwsze płyty do druku fleksograficznego były wykonane z gumy. Obecnie są one zazwyczaj wykonywane z fotopolimerów. Wszystkie te substancje wrażliwe na światło UV to lepkie ciecze w postaci arkuszy o określonej grubości.