Jak dobrać magazyn energii do fotowoltaiki?
Gospodarstwa domowe i firmy korzystają z fotowoltaiki, aby zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną i zadbać o środowisko naturalne. Wydajność fotowoltaiki zmienia się jednak w ciągu roku – nierzadko dochodzi do sytuacji, iż produkcja energii elektrycznej nie pokrywa potrzeb prosumenta. Warto wówczas zainwestować w magazyn energii. Pytanie brzmi, jaką powinien mieć pojemność? Czym jest i jak dobrać magazyn energii do fotowoltaiki?
Dlaczego warto rozważyć magazyn energii w systemie fotowoltaicznym?
W okresach intensywnej produkcji, gdy zapotrzebowanie na energię elektryczną jest niższe, magazyn pozwala przechowywać nadmiar energii na późniejsze użycie. Kluczową zaletą magazynu jest to, iż pozwala na korzystanie z energii słonecznej nawet w godzinach, gdy słońce nie świeci, co zmniejsza potrzebę korzystania z energii z sieci. W przypadku instalacji off-grid magazyn pozwala na korzystanie z energii elektrycznej w momencie braku bieżącej produkcji z instalacji fotowoltaicznej.
Jak dobrać odpowiedni magazyn energii do instalacji fotowoltaicznej?
Najważniejsze jest określenie, ile energii chcemy magazynować. Pojemność baterii powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb gospodarstwa domowego lub firmy. Istotne jest także, ile energii zużywamy w miesiącach, gdy magazyn będzie najbardziej potrzebny. Przyjmuje się, że w wypadku domów jednorodzinnych optymalne są zazwyczaj magazyny energii (https://fiberlink.pl/fotowoltaika/magazyn-energii/) o pojemności do 10 kWh. Jeśli okaże się, że to jednak za mało, to magazyn można rozbudować o kolejne baterie.
Przy wyborze magazynu warto także zwrócić uwagę na liczbę cykli ładowania i rozładowywania, które bateria może wytrzymać, oraz na długość gwarancji. Żywotność baterii ma istotny wpływ na opłacalność inwestycji. Istotny jest również cykl pracy, który może być dobowy, tygodniowy i miesięczny. Jego wybór również zależy od preferencji klienta – najczęściej, gdy mówimy o domach jednorodzinnych o zróżnicowanych potrzebach, najlepszym rozwiązaniem jest cykl dzienny.
Jak obniżyć koszty inwestycji?
Odpowiedzią na powyższe pytanie jest współpraca z dostawcą systemu fotowoltaicznego. Samodzielna analiza kosztów inwestycji może być kłopotliwa dla osób, które chcą zainstalować fotowoltaikę. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie doświadczenia i wiedzy sprawdzonej firmy, takiej jak Fiberlink Fotowoltaika, która działa na terenie całego kraju. Konsultacja z doświadczonym dostawcą systemów fotowoltaicznych pomoże w podjęciu optymalnej decyzji. W Fiberlink Fotowoltaika możemy wykonać bezpłatny i niezobowiązujący audyt energetyczny, który pomoże określić zapotrzebowanie klienta na energię elektryczną. Służymy również wsparciem w staraniach o dotacje, które pozwalają na znaczące obniżenie kosztów inwestycji.