Jak poradzić sobie z bólem – rehabilitacja i fizjoterapia?

rehabilitacja i fizjoterapia

Ból nie tylko pojawia się przy poważnych schorzeniach, czasem jest wskazówką, że należy się zgłosić do lekarza, zrobić badania. Jest także jednym z głównych objawów chorób między innymi związanych z kręgosłupem. Wielokrotnie najlepszym wyjściem jest profesjonalna fizjoterapia. Praca siedząca, którą wykonujemy na co dzień, na pewno nam nie pomaga, nie jest to jednak jedyny powód chorób kręgosłupa. Możemy przecież żyć aktywnie, ćwiczyć każdego dnia, a kręgosłup przez to nie przestanie się zużywać. Sprawdźmy, w jakich przypadkach rehabilitacja i fizjoterapia pomoże.

Jacy pacjenci najczęściej odwiedzają gabinety rehabilitacyjne i fizjoterapeutyczne?

Osoby, które posiadają wskazania od lekarzy przy przywracaniu sprawności ruchowej, są częstymi pacjentami odwiedzającymi gabinety rehabilitacji i fizjoterapii. Jednakże równie często pojawiają się pacjenci z bólem lub pacjenci z problemami kończyn lub kręgosłupa. Niestety bardzo często pacjenci zgłaszają się do gabinetów w sytuacji, kiedy ból już sprawia taki problem, że leki przeciwbólowe nie przynoszą żadnego skutku. To duży błąd, ponieważ już niewielki ból powinien powodować reakcję w kierunku diagnostyki i wyeliminowania dolegliwości. Wówczas pomoc byłaby bardziej skuteczna. Należy zdawać sobie również sprawę, że każde zaniedbanie powoduje, że przebieg terapeutyczno – leczniczy wydłuża się. Szczególnie gdy problem jest długotrwały albo trwa dłuższy okres czasu.

Czy w sytuacji silnego bólu pomoc rehabilitanta, fizjoterapeuty jest dobrym rozwiązaniem?

Jak najbardziej przy silnym bólu warto zgłosić się do rehabilitanta, fizjoterapeuty. Odpowiednia interwencja może przynieść natychmiastową ulgę w bólu. Pamiętajmy jednak, że często jednorazową wizyta nie rozwiąże problemu. Najważniejsza jest prewencja. Zapobieganie wszelkim niedomaganiom jest równoznaczne z dbałością o nasze zdrowie i ciało. Ni warto dopuszczać do sytuacji, że jesteśmy bezsilni bo nic już nam nie pomaga.

Zwracajmy uwagę na niepokojące objawy:

  • jeśli odczuwamy dyskomfort, siedząc, stojąc lub chodząc;
  • jeśli pojawiają się dolegliwości podczas snu;
  • jeśli czujemy ból kręgosłupa po przebudzeniu;
  • jeśli po całym dniu pracy odczuwamy dolegliwości bólowe w miejscach takich, jak szyja, krzyż lub barki;
  • jeśli mamy nawracające bóle głowy

Warto wówczas od razu zgłosić się do specjalisty.

Zakres usług fizjoterapeutów

Po zgłoszeniu się do gabinetu, fizjoterapeuta (często w konsultacji z lekarzem) znajduje przyczynę wystąpienia dysfunkcji. Po wykonaniu oceny potrzeb rehabilitacyjno – leczniczych pacjenta, jego możliwości fizycznych i zdrowotnych, fizjoterapeuty z pacjentem tworzy indywidualny program powrotu do zdrowia, najczęściej przy wykorzystaniu ćwiczeń, masaży i zabiegów oraz indywidualnych zaleceń. Celem jest rozwiązanie problemów zdrowotnych oraz wyeliminowanie nabytej dysfunkcji, możliwe jest to jedynie przy współpracy pacjenta z fizjoterapeutą. Dobra współpraca, zaufanie oraz wiedza i doświadczenie specjalisty warunkują szybki powrót do zdrowia i kondycji.