Czym jest dieta low carb i kiedy ją stosować?

dorsz

Wiosna to czas, kiedy wiele osób zaczyna szukać odpowiedniej dla siebie diety, czy to z powodu odchudzania, czy przejścia na po prostu zdrowe odżywianie. Diet do wyboru jest bardzo dużo, omówmy dziś jedną – dietę low carb. Dieta low carb nazywana jest także dietą niskowęglowodanową, to sposób na spożywanie mniejszych ilości węglowodanów. Poznajmy jej zasady, kto powinien się dzięki diecie low carb odchudzać, jakie są przeciwwskazania?

Dieta low carb – na czym polega?

Założeniem diety low carb jest zrzucenie zbędnych kilogramów, ale aby tak się stało, z codziennych posiłków należy wyeliminować węglowodany. Węglowodany znajdziemy w:

  • pieczywie białym;
  • makaronie białym;
  • ryżu białym;
  • kaszy;
  • warzywach (groch, fasola, bób, soja, soczewica).

Ludzki organizm jest tak zbudowany, że potrzebuje czasu na przyzwyczajenie się do nowego sposobu czerpania energii z innego źródła. Aby więc zauważyć spektakularne zmiany diety niskowęglowodanowej (LCHF) należałoby przestrzegać jej zasad przez kilka, a nawet kilkanaście miesięcy. Niemniej ważny jest także sposób wychodzenia z diety low carb. Powrót do spożywania węglowodanów w ilościach, jakie przyjmowane były przed dietą, powinien następować stopniowo, nie powinniśmy się z tym spieszyć.

U kogo najlepiej sprawdzi się dieta low carb?

Dieta niskowęglowodanowa jest ogólnie dla osób zdrowych, chcących zrzucić parę kilogramów, ale także dla chorujących na cukrzycę typu 2 oraz dla tych, którzy mają problemy z układem krążenia. Taki sposób żywienia wspomoże unormowanie poziomu cukru we krwi.

Modele diety low carb

Istnieje kilka modeli diety low carb, między innymi:

  • dieta średniowęglowodanowa;
  • dieta niskowęglowodanowa;
  • dieta bardzo nisko węglowodanowa, zwana dietą ketogeniczną.

Należy liczyć się z tym, że dieta ketogeniczna jest z nich wszystkich najbardziej radykalna, ale też oprócz redukcji wagi wspomaga chorych na Alzheimera, oraz na padaczkę.

Przeciwskazania do diety low carb

Diety low carb nie powinny stosować osoby zmagające się z niewydolnością nerek oraz wątroby i niedoczynnością tarczycy. Także kobiety w ciąży i karmiące matki powinny z niej zrezygnować.

Produkty, które należy stosować w diecie niskowęglowodanowej

Osoby zdecydowane na wprowadzenie diety niskowęglowodanej powinny układać jadłospis z produktów jak najmniej przetworzonych. Warto wykorzystywać sezonowe warzywa i owoce, drób, ryby, tłuszcze zwierzęce, tłusty nabiał, masło, jaja, orzechy, oliwki, awokado, warzywa niskoskrobiowe oraz przyprawy i zioła.

Dieta low carb jest bardzo skuteczna przy obniżeniu stosunkowo szybko masy ciała. Konieczne jest jednak skontaktowanie się z dietetykiem, aby sprawdzić, czy w konkretnym przypadku dieta może być zastosowana.