Jak wygląda badanie USG jąder?
Rak jądra to poważna choroba i jeden z najczęstszych nowotworów, jakie diagnozowane są u młodych mężczyzn – dzięki odpowiednio wczesnemu rozpoznaniu raka można wyleczyć, a do podstawowych badań w tym zakresie zalicza się USG moszny. Nie jest to jedyne wskazanie do tego badania. Kiedy jeszcze warto je przeprowadzić i jak ono wygląda?
USG jąder – wskazania
USG moszny zaleca się pacjentom, u których występują objawy mogące świadczyć o rozwoju choroby. Wskazaniem może być ból i opuchlizna jąder, ich powiększenie, przepuklina mosznowa, stany zapalne, zwykle też przeprowadza się to badanie w ramach diagnostyki cyst i torbieli oraz zmian o charakterze nowotworowym, jak i przed planowanym zabiegiem w obrębie narządów płciowych. Jest to badanie pomocne w diagnostyce niepłodności, ponadto przeprowadza się je profilaktycznie, w celach kontrolnych po operacji.
Czy trzeba się obawiać USG jąder?
To badanie całkowicie bezpieczne i niepowodujące bólu u pacjenta. Podczas USG wykorzystywane są fale ultradźwiękowe, o których wiadomo, że nie stanowią żadnego zagrożenia dla tkanek i organów wewnętrznych człowieka, nie trzeba się więc martwić, że wskutek badania dojdzie do zaostrzenia już istniejących objawów albo rozwoju jakichś nowych dolegliwości. Nie ma tu żadnych ograniczeń wiekowych, a badanie jest użyteczne bez względu na stopień zaawansowania schorzenia.
Jak przebiega badanie USG?
Szpital Mazovia dysponuje najnowszym sprzętem do USG oraz wykwalifikowaną kadrą lekarzy przeprowadzających badania. USG jąder odbywa się w pozycji leżącej, na kozetce, a do badania nie trzeba zdejmować całego ubrania – wystarczy odsłonić tylko narządy płciowe. Przez całe USG jądra pacjenta pozostają podparte, tak aby bez problemu dało się je utrzymać we właściwej, nieruchomej pozycji. Głowica do USG nie powoduje dyskomfortu, kiedy przyłoży się ją do skóry, a wygodniejsze prowadzenie urządzenia zapewnia specjalny żel.
Badanie nie trwa długo i zwykle w pracowni jest tylko pacjent oraz lekarz, dzięki czemu USG jąder nie jest aż tak krępujące dla mężczyzny. Depilacja okolic intymnych nie jest wymagana, natomiast nie można przeprowadzać badania w sytuacji, kiedy na skórze jąder znajdują się otwarte rany. Na badanie warto zabrać ze sobą bieliznę na zmianę, ponieważ żel na głowicy USG może czasem pobrudzić ubranie.