Jak wygląda proces wynajmu magazynu? Na co zwracać uwagę przy wynajmie?

magazyn

Obecny rynek nieruchomości jest bardzo łaskawy dla firm. Wszystko, to z powodu atrakcyjnych warunków związywanych z poniesionymi kosztami, które ów firmy zobowiązane są płacić za najem danej nieruchomości.

Obecny rynek nieruchomości jest bardzo łaskawy dla firm. Wszystko, to z powodu atrakcyjnych warunków związywanych z poniesionymi kosztami, które ów firmy zobowiązane są płacić za najem danej nieruchomości. Okazuje się, że budowa własnej hali stała się nieopłacalna. Poza tym zamrożenie sporej kwoty na poczet budowy magazynu, w porównaniu do wynajmu na bardzo korzystnych warunkach, wygląda mało atrakcyjnie. W związku z tym coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na wynajem magazynu.

Na co zwrócić uwagę podczas analizy ofert?

Wszystko uzależnione jest od rodzaju działalności jaką firma się zajmuje. Bardzo istotnym elementem jest lokalizacja magazynu, jego powierzchnia oraz rozmieszczenie najistotniejszych elementów konstrukcyjnych.

Odnosząc się do lokalizacji, to najdogodniejszą opcją jest bliskość głównych szlaków komunikacyjnych, aby nie było problemu podczas dojazdu do magazynu. Poza tym, gdy firma zajmuję się eksportem towarów, to prawdopodobnie sekcja logistyczna będzie bardzo rozbudowana, więc tym bardziej dojazd głównymi drogami jest wygodniejszą i mniej kłopotliwą opcją.

Bardzo dużo dobrze zlokalizowanych ofert magazynów jest we Wrocławiu i okolicach. Magazyny do wynajęcia we Wrocławiu można przeglądać na Axiimmo.com

Oprócz tego umiejscowienie doków przeładunkowych również jest istotne, a w przypadku ich niewystarczającej liczby, można wymagać większej ich ilości, zwłaszcza, gdy magazyn jest w trakcie budowy.

Powierzchnia magazynu również jest kluczowym elementem. Musi być wystarczająca do rozpoczęcia danej działalności. Każdy przedsiębiorca powinien mieć w głowie gotowy plan zagospodarowania, aby właściwie określić swoje wymagania.

Ważne jest także miejsce na administrację, gdyż niektóre typu działalności wymagają ich obecności. Tak samo dodatkowe pomieszczenia socjalne itp. Czasami konieczna jest ma przeróbka zgodna z wymaganiami klienta i dobrze by było, aby właściciel budynku, był otwarty na niewielkie zmiany adaptacyjne np. montaż klimatyzacji czy dodatkowy system wentylacji.

Jak wygląda proces wynajmu magazynu?

Właściciele nieruchomości wynajmują magazyny na okres kilku lat. Najczęściej jest to 5 lat, ale też zdarzają się inwestorzy, którzy chętnie wynajmą daną powierzchnię na krótszy okres czasu. Przeglądając oferty warto zwrócić na to uwagę.

Między najemcą a właścicielem podpisywana jest umowa, która prawnie zobowiązuje do przestrzegania wszystkich jej punktów. Umowa ta określa warunku użytkowania, poniesione koszty czy określenie konsekwencji z niewłaściwą eksploatacją budynku czy też z powodu zalegania opłat za najem. Otóż jakie koszty ponosi najemca? Przede wszystkim jest to czynsz i w tej kwestii warto podjąć się negocjacji. Najemca ponosi koszt czynszu bazowego, który podlega corocznej indeksacji. Niekiedy deweloperzy oferują klientom atrakcyjne rabaty, ale zamiast tego można zaproponować pokrycie kosztów adaptacji przestrzeni. Kolejnym kosztem są zaliczki na poczet eksploatacji budynku i ważne jest, aby ten punkt został dokładnie określony w umowie. Do takich kosztów zalicza się:

  1. podatek od nieruchomości
  2. ubezpieczenie
  3. administracja i zarządzanie budynkiem
  4. odśnieżanie
  5. ochrona nieruchomości
  6. dbałość o tereny zielone etc.

Ostatnim punktem odnoszącym się do kosztów ponoszonych przez najemcę, są opłaty za prąd, wodę, ścieki, gaz oraz media.

Tak naprawdę najważniejsze jest, aby każdy element domniemanej „niezgodny”, został dokładnie opisany na kartach papieru – zarówno czynsz bazowy, jak i efektywny czy zapis okresów gwarancyjnych wyposażenia.

Wynajem powierzchni magazynowej niesie za sobą wiele korzyści. Będąc uważnym podczas podpisywania umowy, na pewno ograniczy to koszty inwestycyjne związane z rozwojem działalności.