Obozy dla dzieci w 2021 roku

Obozy dla dzieci

Niejeden rodzic zastanawia się jak i gdzie wybierać obozy dla dzieci. Nie jest to sprawa prosta, bo nie wystarczy znaleźć ofertę, lecz trzeba wiedzieć, na co zwrócić uwagę, o co pytać organizatora i jakie się ma prawa i obowiązki przy rezerwowaniu oferty.

Zacznijmy więc od wyszukiwania ofert. Jest ich na rynku tyle, że nawet ciężko zliczyć – zapewne setki, a nawet tysiące. Można je naleźć w biurach stacjonarnych albo w internecie. Ta druga droga jest zdecydowanie łatwiejsza, bardziej przejrzysta i szybsza.

 W internecie jest wiele dobrze zrobionych stron z wyspecjalizowanymi w koloniach i obozach dla dzieci wyszukiwarkami. Warto skorzystać z nich, wybrać kilka ofert, które nas najbardziej interesują, a potem je porównać pod kątem ceny, atrakcyjności programu, miejsca odbywania się obozu dla dzieci, a także pod kątem tego, co cena zawiera. Jeśli dokonamy wstępnego wyboru, warto przyjrzeć się bliżej organizatorowi imprezy. Sprawdźmy czy działa legalnie (czy jest wpisany do rejestru organizatorów turystyki), czy ma doświadczenie (dokument wpisu do rejestru przedsiębiorców wskaże nam datę rozpoczęcia działalności), a także sprawdźmy, czy z biurem można się skontaktować, czy można porozmawiać o tej ofercie, czy recepcjonista odpowie na nasze pytania.

Jak sprawdzić, czy obozy dla dzieci są legalne i bezpieczne?

Jak już wstępnie sprawdzimy te elementy, można poszukać w internecie opinii o danym biurze, popytać znajomych, a także zobaczyć na stronie biura, czy są dostępne do oglądania zdjęcia czy filmy z obozów dla dzieci, jakie odbyły się np. w ostatnim roku. Ma też znaczenie pozycja firmy w internecie (zwykle liderzy rynkowi mają świetną pozycję), wygląd strony internetowej (dbałość o każdy szczegół to wskaźnik dobrej firmy), opis zatrudnianej kadry, czy nagrody i wyróżnienia, jakie firma otrzymała. Oczywiście te wszystkie rzeczy nie gwarantują jeszcze udanego i bezpiecznego wypoczynku naszego dziecka. Co więc jeszcze pozostaje do sprawdzenia?

Po pierwsze – porozmawiajmy z pracownikiem biura o tym, jak wyglądać będzie dokładnie organizacja zajęć na obozie, podział na grupy, wielkość grup. Po drugie – zapytajmy o wiek zapisanych dzieci w grupie, do której zapisujemy własne dziecko, można też zapytać o płeć dzieci, bo różnie się to układa i może się okazać, że na obozie sportowych będą sami chłopcy i tylko np. dwie dziewczynki, a na obozie artystycznym będzie dwóch chłopców na dwadzieścia dziewczynek. Dla niektórych dzieci ma to wielkie znaczenie, zwłaszcza dla młodszych klas podstawówki, kiedy dzieci wolą się bawić raczej z przedstawicielami własnej płci.

 Jak jeszcze można zbadać, czy oferta jest wiarygodna i obozy dla dzieci będą dobre?

 Po przejrzeniu wielu ofert, wywiadzie przeprowadzonym z organizatorem, przeglądzie opinii i stron internetowych, możemy być już prawie pewni, co będzie dobrym wyborem dla naszego dziecka. Obóz dla dzieci zwykle wybierają rodzice, oni też ostatecznie decydują na jaki wypoczynek dziecko pojedzie, jednak koniecznie trzeba liczyć się ze zdaniem i wyborami dziecka – bez względu na wiek, w jakim jest. Nastolatki często umawiają się na obóz dla dzieci wraz ze swoimi znajomymi. Starsza młodzież, powyżej czternastu lat, zwykle już wybiera obozy sama i tylko prosi rodziców o akceptację. Młodzież już zwykle doskonale wie, czego chce i czym się interesuje, jaki sposób spędzania czasu lubi.

Obozy dla dzieci koniecznie powinny być zbieżne z zainteresowaniami maluchów. Dziecko, które jest uzdolnione plastycznie i nie lubi ruchu, jest bojaźliwe i wycofane, na pewno nie odnajdzie się na kolonii strzelecko – paintballowej, a żwawy dwunastolatek o nieposkromionej energii zapewne nie będzie chciał ćwiczyć w lato chwytów gitarowych czy słówek z niemieckiego.

Nie każde obozy dla dzieci są dla każdego ucznia odpowiednie!

Należy obozy dla dzieci dobrze dobrać do zainteresowań, wieku i temperamentu naszego dziecka. Są dzieci, które boją się wody, inne mają uczulenia na sierść zwierząt, a jeszcze inne mają astmę i będą się najlepiej czuły nad morzem. Te wszystkie czynniki musimy wziąć pod uwagę przy wyborze obozów dla dzieci.

Czasem też ważnym czynnikiem jest odległość od domu (by małe, ośmioletnie dziecko nie musiało jechać dziesięć godzin przez całą Polskę z Rzeszowa pod Szczecin), a dla wielu rodzin – także cena wypoczynku. Obozy dla dzieci kosztują zwykle około dwóch tysięcy złotych i nie warto oszczędzać na nich wybierając ofertę najtańszą na rynku, bo przecież i tak wydajemy dużą kwotę, a chodzi tu o udane wakacje, a nie przetrwanie gdzieś w przypadkowym miejscu z kiepskim jedzeniem i beznadziejnymi wychowawcami, zagrzybionym ośrodku i w przepełnionych grupach.

 Obozy dla dzieci, ich ceny i warunki opłat

 Nie warto oszczędzać stu czy trzystu złotych, bo właśnie ta różnica czasem zagwarantuje dziecku najlepsze wakacje, bezpieczeństwo i niesamowite wrażenia. Niestety – im droższe obozy dla dzieci, tym lepsze – nie ma się co oszukiwać. Wyższa cena oznacza zdrowe i wartościowe jedzenie, wykwalifikowaną kadrę, przyjazny i atrakcyjny ośrodek, dobrze przygotowany przez specjalistów program, bezpieczny sprzęt do zajęć, mnogość atrakcji i najlepszą organizację. Dlatego warto wybrać naprawdę dobrze.

 Za obozy dla dzieci najpierw opłaca się zwykle zaliczki w wysokości około 30% ceny, a potem miesiąc przed wyjazdem – pozostałą kwotę.

 Prawa klienta a obozy dla dzieci

 Na koniec jeszcze kilka słów o obowiązkach i prawach przy kupowaniu obozów dla dzieci. Podstawową ustawą na której oparte są wszelkie wyjazdy dla dzieci, jest ustawa o usługach turystycznych. Jeśli chodzi o dokumenty, klient powinien od biura otrzymać umowę z podaną kwotą, terminem wyjazdu, adresem wypoczynku, terminami rat. Załącznikiem do umowy jest program obozu. Drugim załącznikiem do umowy na obozy dla dzieci są zawsze “warunki uczestnictwa”, gdzie dokładnie są opisane prawa klienta i prawa organizatora, gdzie opisane są kwestie rezygnacji, zwrotów pieniędzy, możliwości odwołań kolonii i inne. Kolejnym załącznikiem są “warunki ubezpieczenia” – każde biuro legalnie działające musi bowiem ubezpieczyć wszystkie osoby wyjeżdżające od następstw nieszczęśliwych wypadków. Ostatnim załącznikiem jest “karta kwalifikacyjna”, czyli przepustka dla dziecka na obóz.

 Jeśli biuro, w którym kupujecie obozy dla dzieci, nie przesłało Wam tych dokumentów, warto zainteresować się dlaczego i uważnie korzystać z jego usług. Wszystkie wątpliwe sytuacje można zawsze sprawdzić w kuratorium oświaty lub u marszałka województwa, któremu organizatorzy obozów dla dzieci podlegają.

 Bezpiecznych, udanych wakacji!

 Przeczytaj więcej na: https://www.kogis.pl/obozy