Jak zadbać o prawidłową florę bakteryjną pochwy i dlaczego to takie ważne?
Bakterie kojarzą się nam przede wszystkim z problemami zdrowotnymi, jednak część z nich ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Do tej grupy zaliczamy bakterie kwasu mlekowego, które wchodzą w skład naturalnej flory bakteryjnej pochwy, dbając o utrzymanie jej właściwego pH. W jaki sposób zadbać o florę bakteryjną pochwy? Jakich błędów nie należy popełniać? Sprawdź, aby poprawić stan zdrowia intymnego.
Jakie funkcje pełni flora bakteryjna pochwy?
Bakterie naturalnie bytują m.in. na naszej skórze i błonach śluzowych. Możemy podzielić je na dwie grupy. Pierwszą z nich są pożyteczne bakterie, które dbają o utrzymanie równowagi flory bakteryjnej, zapobiegając rozwojowi infekcji. Druga grupa bakterii to bakterie chorobotwórcze, które także naturalnie występują na skórze i błonach śluzowych, jednak w niewielkiej liczbie. Zaburzenie równowagi pomiędzy „dobrymi” i „złymi” bakteriami prowadzi do rozwoju infekcji intymnych. Ich objawy to m.in. świąd, pieczenie, zmiana koloru, zapachu i konsystencji wydzieliny z pochwy, ból sromu, a także pieczenie podczas oddawania moczu. Z takimi objawami trzeba jak najszybciej zgłosić się do ginekologa, który wykona badanie czystości pochwy i na podstawie jego wyników dobierze odpowiednie leczenie.
95% flory bakteryjnej pochwy stanowią bakterie kwasu mlekowego, dzięki którym możliwe jest utrzymanie kwaśnego pH pochwy oraz uniknięcie infekcji intymnych. Niestety, coraz więcej kobiet zmaga się z problemem infekcji grzybiczych, bakteryjnych i mieszanych, co ma związek m.in. z błędami popełnianymi podczas pielęgnacji okolic intymnych. Dolegliwości wskazujące na infekcję intymną powinny skłonić do wizyty u ginekologa, bo stosowanie domowych sposobów ich leczenia przynosi więcej szkód niż pożytku. Niezwykle ważna w przypadku infekcji intymnej jest właściwa diagnostyka. Badanie czystości pochwy można wykonać m.in. w prywatnym gabinecie ginekologicznym dr n. med. Anna Kluz-Kowal w Białymstoku.
Jak dbać o florę bakteryjną pochwy?
O florę bakteryjną pochwy możemy dbać na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest stosowanie zdrowej, bogatej w naturalne probiotyki diety. Bakterie kwasu mlekowego dostarczymy do naszego organizmu, sięgając m.in. po kiszonki oraz fermentowane napoje mleczne. Są one nie tylko źródłem poprawiających skład i jakość flory bakteryjnej probiotyków, ale także wielu substancji odżywczych m.in. witamin oraz minerałów. W okresie antybiotykoterapii konieczne jest przyjmowanie osłonowych leków probiotycznych.
Nie mniej ważna jest prawidłowa higiena, która pozwala uniknąć zmiany pH pochwy i związanych z tym infekcji intymnych. Przede wszystkim – podmywać należy się w kierunku odbytu, aby uniknąć przenoszenia z jego okolicy szkodliwych bakterii, które mogą wniknąć do pochwy oraz narządów układu moczowego, wywołując infekcję bakteryjną. Higiena intymna nie może uwzględniać stosowania tradycyjnego mydła, żeli do kąpieli i innych kosmetyków, których pH wpływa niekorzystnie na florę bakteryjną pochwy. Szczególnie szkodliwe są kosmetyki perfumowane, o intensywnym kolorze oraz kosmetyki antybakteryjne, które coraz częściej stosujemy do mycia całego ciała. Do mycia okolic intymnych należy stosować specjalistyczne żele, emulsje i płyny do higieny intymnej, które zawierają w swoim składzie kwas mlekowy oraz zostały przebadane ginekologicznie. Okolice intymne wymagają dokładnego osuszenia po każdym umyciu. Infekcjom intymnym sprzyja noszenie ciasnej bielizny i spodni z nieprzepuszczających powietrza, sztucznych włókien oraz korzystanie przez 24 godziny na dobę z wkładek higienicznych, które także utrudniają prawidłową cyrkulację powietrza.