Komponenty wymagane przy uzdatnianiu wody przez filtry narurowe i stacje zmiękczania wody

uzdatnianie wody

Aby woda była zdatna do picia, musi zostać wcześniej odpowiednio oczyszczona zarówno z zanieczyszczeń widocznych gołym okiem, jak i mikroorganizmów i bakterii mogących być szkodliwymi dla zdrowia ludzkiego. Jednym ze sposobów na uzdatniane wody jest zastosowanie filtrów narurowych oraz stacji zmiękczających wodę. Czym są i jakie jeszcze komponenty będą potrzebne przy uzdatnianiu wody tym sposobem?

Czym są filtry narurowe

Filtry narurowe to popularne rozwiązanie wykorzystywane do uzdatniania wody w przedsiębiorstwach. Filtracja wody przy ich użyciu jest możliwa dzięki specjalnej budowie, która składa się z głowicy, kosza oraz odpowiedniego wkładu filtracyjnego. Rodzajów wkładów filtracyjnych jest dużo, co sprawia, że w zależności od jakości wody oraz potrzeb danego przedsiębiorstwa, można wybierać takie, które wpłyną na konkretne właściwości wody. Przykładowo do dyspozycji są filtry narurowe z wkładem:

  • zmiękczającym wodę,
  • odżelaziającym,
  • z węglem aktywnym,
  • z powłoką bakteriostatyczną.

Filtry narurowe mogą działać samodzielnie, ale najczęściej wykorzystywane są do filtracji wstępnej przed urządzeniami uzdatniającymi wodę. Warto podkreślić, że filtry narurowe są dostępne w wielu wariantach o różnych rozmiarach oraz jakości. Jednak, jeśli zależy nam na niezawodności filtra, warto wybierać te od sprawdzonych producentów, które znajdują się w ofercie firmy Global Concepts.

Działanie stacji zmiękczających wodę

Stacje zmiękczające wodę są szczególnie cenione w obszarach, gdzie woda jest bardzo twarda. Niestety taka jakość wody wpływa na działanie sprzętów domowych oraz maszyn przemysłowych. Ponadto twarda woda w kotle parowym bądź wodnym może doprowadzić do awarii urządzeń. Stacja zmiękczająca działa na bieżąco. Przepływająca przez stację woda zanim trafi do kranu zostaje zmiękczona przez złoże jonowymienne. Jony wapnia i magnezu znajdujące się w twardej wodzie zostają wymienione w stacji zmiękczającej na jony sodu.  Dzięki tej technologii z kranu płynie woda, która nie zmienia smaku, a jedynie swój skład chemiczny. 

Jakie komponenty warto wybrać do filtrów narurowych oraz stacji uzdatniania wody?

Aby filtry narurowe oraz stacje uzdatniania wody działały prawidłowo i niezawodnie, należy zadbać o odpowiednie komponenty do uzdatniania wody. Są to przede wszystkim złoża filtracyjne takie jak:

  • jonowymienne,
  • multifunkcyjne,
  • neutralizujące,
  • sedymentacyjne,
  • odżelaziające.

Ponadto w uzdatnianiu wody stosuje się sól tabletkową, bez której proces wymiany jonowymiennej nie może zachodzić