Jaka jest różnica między stacją roboczą a pecetem?
Zwykły komputer (tzw. „pecet”) służy do użytku domowego (nauki czy grania), a także do pracy zdalnej, rzadko jednak związanej ze światem IT. Stacja robocza to z kolei sprzęt specjalistyczny, który różni się od tego „standardowego” urządzenia pod wieloma względami, m.in. rodzajem procesorów czy typem pamięci operacyjnej. Co jeszcze charakteryzuje tzw. workstation?
Stacja robocza to narzędzie pracy dla profesjonalistów. Chociaż urządzenie może wyglądać jak „normalny” komputer (a przynajmniej zewnętrzna obudowa), to jego wnętrze kryje w sobie o wiele bardziej zaawansowane rozwiązania. Workstation wyróżnia się jakością podzespołów i większą mocą obliczeniową na tle zwyczajnych „pecetów”. Maszyny są także wyposażone w lepsze zabezpieczenia, chroniące użytkownika przed utratą wrażliwych danych albo informacji o rozpoczętym projekcie. Czym dokładnie przewyższają domowe komputery?
Z czego składają się stacje robocze – tzw. workstation?
Aby zrozumieć, czym różnią się opisane urządzenia od codziennych „pecetów”, warto zajrzeć do ich wnętrza. Najczęściej występujące procesory (Intel) gwarantują znacznie większą ilość rdzeni – w procesorach tradycyjnych komputerów zwykle znajdują się 4 rdzenie, z kolei w workstation ta liczba sięga nawet 8. Ten sam komponent odpowiada za lepszą „stabilność” systemu: urządzenie się nie zawiesza, ponieważ następuje niemalże natychmiastowa korekcja ewentualnych błędów. Nie trzeba tym samym martwić się o utratę danych w otwartym pliku.
Stacje robocze produkuje się poniekąd z większą uwagą niż „zwyczajne” komputery, ponieważ awaria sprzętu może skutkować ogromnymi stratami finansowymi. Troszczy się tutaj nie tylko o to, aby urządzenie było wyposażone w procesor zapobiegający zawieszaniu się systemu, ale także o system wentylacji, który ma chłodzić nieustannie pracujący sprzęt. Maszyna powinna być zdolna do pracy właściwie przez 24 h na dobę – przynajmniej przez trzy lata gwarancji. Jak podkreśla ekspert z firmy ProPCnet, w workstation najważniejsza jest maksymalna wydajność.
Czy podobne parametry są ważne przy wyborze „peceta”?
Normalny, domowy komputer nie musi charakteryzować się takimi samymi parametrami, jak stacja robocza. Szczegółowe specyfikacje dobiera się w zależności od tego, do czego planuje się wykorzystywać sprzęt. Nieco inaczej będzie pracować „pecet” przeznaczony do gamingu, a jeszcze inaczej ten używany tylko do pisania plików tekstowych. Specjalistyczny procesor czy system wentylacji nie jest bowiem konieczny do tego, aby urządzenie służyło domownikom przez wiele kolejnych lat.