Jakie wypełnienia stosuje się w wężach strażackich?
Powodzenie akcji gaśniczej uzależnione jest nie tylko od sprawności i stopnia wyszkolenia strażaków, ale w dużej mierze od jakości i wydajności armatury pożarniczej. Jednym z ważniejszych jej elementów są węże strażackie. Zróżnicowane metody gaszenia i podawania środków gaśniczych wymagają stosowania różnego typu węzy strażackich. Przeczytaj, jakie stosuje się w nich wypełnienia.
Rola węży strażackich
Węże strażackie to podstawowe wyposażenie wchodzące w skład armatury pożarniczej. Umożliwiają prowadzenie skutecznych akcji gaśniczych z bojowych wozów strażackich lub z hydrantów przeciwpożarowych. Ich zadaniem jest podawanie środka gaśniczego podczas gaszenia pożarów. Jak wyjaśniają eksperci producenta węży strażackich Bogdan Gil z Bielsko-Białej, w działaniach straży pożarnej stosuje się dwa rodzaje węży pożarniczych. Pierwszy z nich to węże tłoczne, które służą do tłoczenia cieczy do prądownic, w których wytwarzany jest strumień gaśniczy. Drugim typem są węże ssawne, przeznaczone są do zasysaniu wody z otwartych zbiorników za pomocą motopomp. Wszystkie nowoczesne węże strażackie zbudowane są nie tylko z wytrzymałych oplotów, ale także z różnego typu wypełnień.
Wypełnienia węży strażackich w zależności od zastosowania
Węże pożarnicze spełniać musza wiele kryteriów jakościowych oraz funkcjonalnych. Muszą być szczelne, odporne na przetarcia, przebicia, rozwarstwiania i rozerwania oraz wytrzymałe na działanie skrajnych temperatur. Podczas eksploatacji powinny być elastyczne, zapewniać odpowiedni promień zgięcia, a także swoją konstrukcją wewnętrzną gwarantować jak najmniejszy opór przepływu cieczy. Większość węży pożarniczych wypełnionych jest termoplastycznym poliuretanem (TPU), polichlorkiem winylu (PCV) lub gumą. Tego typu wypełnienia ściśle przylegają do oplotu węży i dzięki zmniejszonym oporom i odrzutom w trakcie transportu cieczy zapewniają szybki przepływ środka gaśniczego. W ten sposób skonstruowane są węże strażackie Flex i Fluoflex, których oploty wykonane są z białej lub z kolorowej tkaniny o właściwościach fluorescencyjnych. Inne typy węży, wspomnianego wcześniej producenta, również wypełnione są specjalistycznymi materiałami. Wyjątkowo odporne węże pożarnicze Hardflex mają wypełnienie z TPU lub gumy, a węże z przepływem laminarnym Hi-Flow tylko z termoplastycznego poliuretanu. Dzięki temu powierzchnia wewnętrzna węży jest wyjątkowo gładka i równa, co w dużym stopniu ogranicza opory przepływu cieczy. Ten sam typ wypełnienia stosowany jest także przy produkcji węży pożarniczych typu Forest, przeznaczonych do działań gaśniczych na terenach leśnych i trawiastych.