Na czym polega i jakie są wskazania do badania foropterem automatycznym?

foropter

Powstawania różnego typu wad wzroku to częsty problem u ludzi. Według statystyk różnego rodzaju wady wzroku może mieć nawet połowa mieszkańców naszego kraju. Żeby je zdiagnozować, szczegółowo określić ich rodzaj i stopień zaawansowania oraz dobrać właściwą moc mogących je skorygować okularów, konieczne jest najpierw przeprowadzenie szczegółowych badań wad refrakcji wzroku. Najważniejszymi stosowanymi w tym celu akcesoriami są kasety soczewek próbnych oraz będące tematem naszego artykułu foroptery automatyczne. Jakie są możliwe wskazania do zastosowania foroptera w badaniu wzroku? Na czym takie badanie polega?

Co to jest foropter?

Foroptery to urządzenia diagnostyczne, które są powszechnie wykorzystywane przede wszystkim w gabinetach okulistycznych, w gabinetach optometrystów oraz w salonach optycznych. Foroptery, a obecnie foroptery automatyczne są w tych miejscach zaliczane do wyposażenia podstawowego. Z ich użyciem można bowiem wykonać wiele badań, które pozwalają dokonać szczegółowej diagnozy wady wzroku u pacjenta. Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów z firmy Poland Optical, jednego z najbardziej cenionych w Polsce dystrybutorów wysokiej klasy urządzeń okulistycznych i optycznych:

Foroptery są stosowane w diagnostyce wad wzroku od początku XX wieku. Pierwszy foropter, jeszcze oczywiście całkowicie manualny, został stworzony na początku lat 20. Obecnie stosowane urządzenia mogą być jednak nawet całkowicie zautomatyzowane. W każdym foropterze okulista lub optometrysta mają możliwość skorzystania z co najmniej kilkunastu różnych soczewek cylindrycznych, które można swobodnie regulować i dzięki temu dokonać szczegółowej diagnozy wady wzroku i dobrać odpowiednią moc soczewek korekcyjnych. Ustawienie soczewek odbywa się z użyciem wrażliwych pokręteł. Doświadczony specjalista potrafi w taki sposób je ustawiać, żeby szybko dobrać taką moc korekcji, jaką potrzebuje pacjent.

Foroptery są stosowane do dokładnej diagnostyki każdego rodzaju wady wzroku. Za pomocą tego urządzenia można więc zdiagnozować nie tylko krótko- lub dalekowzroczność, ale również astygmatyzm. Dużym atutem stosowania foroptera zamiast tradycyjnych szklanych kaset okulistycznych, jest na pewno łatwość wykonania badania oraz jego szybkość. W tym przypadku nie trzeba bowiem za każdym razem wymieniać szklanych soczewek, tylko można to zrobić automatycznie za pomocą pokręteł w urządzeniu.

Na czym polega badanie z wykorzystaniem foroptera automatycznego?

Badanie przy użyciu foroptera automatycznego jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. W trakcie badania pacjent ma przyłożone oczy do soczewek urządzenia. Ustawieniem mocy soczewek zajmuje się na bieżąco przeprowadzający badanie optometrysta lub okulista. W trakcie badania zadają pacjentowi pytania dotyczące ostrości widzenia z zastosowaniem danych soczewek. Badanie rozpoczyna się od oddzielnego badania ostrości wzroku dla każdego oka. Później otrzymane w ten sposób wyniki są jeszcze korygowane poprzez ustawienie określonej mocy korekcji dla obu oczu jednocześnie.