Czy każdy może stosować plastry kinesio taping?

kinesio taping

Plastrowanie dynamiczne jest metodą uśmierzania bólu i niwelowania obrzęków oraz opuchlizn. Może być stosowana pomocniczo przy zabiegach fizjoterapeutycznych, znacznie przedłużając ich efekty. Jak każda inna metoda, tak również kinesiotaping ma swoje ograniczenia i w niektórych przypadkach nie może być stosowana.

Właściwości plastrów do kinesiotapingu

Tape kinesio cechują się wysokim stopnie elastyczności. W podstawowym wariancie wykonywane są z bawełny, a najwyższą rozciągliwość osiągają taśmy nylonowe oraz wiskozowe. Doskonale przylegają do skóry i nie krępują ruchów. Mogą występować w różnych grubościach, które zależne są od gramatury materiału. Jak podkreślają specjaliści ze sklepu z artykułami fizjoterapeutycznymi Fizjomix, plastry kinesio nie są nasączane środkami uśmierzającymi ból, a ich działanie opiera się wyłącznie na wpływaniu mechanicznym, czyli na dostarczaniu organizmowi określonych bodźców. Kinesiotaping polega na stymulowaniu tkanek skórnych oraz zmianie ich naprężenia.

Taśmy do tapingu nie powodują alergii i pozwalają skórze oddychać, przez co ryzyko odparzeń jest bliskie zeru. Są wodoodporne, zatem można je używać także podczas kąpieli. Spodnia warstwa materiału nasączana jest specjalnym klejem, który aktywuje się w momencie kontaktu ze skórą i doskonale do niej przylega. Sposób plastrowania powinien być dokładnie dostosowany do rodzaju taśmy oraz typu schorzenia i obranej metody leczenia.

Kto może stosować taśmy do tapingu?

Kinesiotaping jest w pełni bezpieczną i nieinwazyjną metodą, a to oznacza, że może być stosowany przez każdego. Plastrowanie dynamiczne coraz częściej zalecane jest przez pediatrów, również w przypadku niemowląt. Pomaga także walczyć z dolegliwościami bólowymi charakterystycznymi dla okresu ciąży i nie powoduje skutków ubocznych. Taśmy do tapingu mają jednak pewne ograniczenia. Nie można ich bowiem stosować na zmienioną chorobowo skórę, ponieważ mogą pogłębić stan zapalny. Osoby cierpiące na żylaki, zakrzepice oraz niewydolność krążenia powinny unikać taśm kinesio. Podobnie jest w przypadku cukrzycy i tętniaków. Taśm nie wolno naklejać na zmienione chorobowo miejsca na skórze na skutek łuszczycy oraz świeże blizny pooperacyjne.

Pomimo przeciwwskazań do stosowania, kinesiotaping uznawane jest za metodę o niskim ryzyku. Plastry mogą być aplikowane także przez osoby aktywne fizycznie oraz przez sportowców. Nie wpływają bowiem na komfort podczas wysiłku, są odporne na pot i wilgoć. Co więcej, w wielu przypadkach stosuje się je w ramach zapobiegania kontuzjom.