Oparzenia słoneczne – jak sobie z nimi radzić?
Urlop, na który długo się czekało, wakacje, piękna pogoda brzmi niczym bajka. Jednak jest parę czynników, które mogą stanąć na drodze do szczęścia. Oparzenia słoneczne dały w kość już nie jednego urlopowiczowi, nie trzeba daleko jechać, aby zyskać poparzoną skórę. Na szczęście i z nimi można sobie poradzić w łatwy sposób.
Czy oparzenia słoneczne są zagrożeniem
Poparzona skóra to nie jedyny objaw, który powinien wzbudzić czujność. Jeżeli pojawią się dodatkowe objawy, należy jak najszybciej udać się do lekarza z:
- Omdlenia
- Bóle głowy
- Nudności i wymioty
- Zasłabnięcie
- Suchy język i inne objawy odwodnienia
Melanina, która jest barwnikiem w skórze, stanowi ochronę przed promieniami UV. W momencie kiedy zwiększa się ekspozycję na słońce, skóra próbuje się bronić, produkując większą ilość melaniny, a na ciele pojawia się pożądana opalenizna. Jednak zanim do tego dojdzie, zwłaszcza u osób o jasnej karnacji, które opalają się bez ochrony, może pojawić się oparzenie wierzchnich warstw naskórka, które objawiają się zaczerwienieniem. Odpowiedzialne są za to promienie UVB, które wchłaniane są przez naskórek. Takie poparzenia mogą być tylko powierzchowne, które szybko znikną jeżeli zadba się o prawidłową pielęgnację, lub dużo poważniejsze. Czasami wystarczy 15 minut nieostrożnej ekspozycji na słońcu i pojawiają się pierwsze oznaki poparzenia.
Oparzenia słoneczne, co robić
Każdemu chociaż raz w życiu zdarzyło się zasnąć na pełnym słońcu albo opalać się bez żadnej ochrony. Zaczerwienie pojawia się dopiero po kilku godzinach, a nawet dniach, więc nie zawsze udaje się zareagować w odpowiednim momencie. Jeżeli odczuwa się dreszcze, na skórze pojawiają się pęcherze i odczuwa się silny ból, nie należy tego bagatelizować. Trzeba w tym momencie jak najszybciej zejść ze słońca. Z wieloma poparzeniami można poradzić sobie samodzielnie, domowymi sposobami. Jednak trzeba szybko zareagować i łagodzić już pierwsze objawy. Poparzone miejsce należy przemyć letnią wodą i przyłożyć chłodny okład.
Domowe sposoby i łagodzące kremy
Istnieje wiele domowych sposobów, aby sobie poradzić z poparzeniami, jednak ich zadaniem jest łagodzenie skutków poparzeń, a nie leczenie poparzonej skóry. Wiele naturalnych składników może przyśpieszaczy proces gojenia i skutecznie uśmierzyć ból. Jednym z najpopularniejszych metod jest smarowanie poparzonego miejsca maślanką, kefirem lub zsiadłym mlekiem, które przywrócą prawidłowe pH, odżywią i natłuszczą skórę. Jeżeli chce się skutecznie wyleczyć poparzoną skórę, najlepiej jest sięgnąć po kosmetyki, które są temu przeznaczone. Można je kupić nawet w apteka online z dostawą do domu. W składzie dobrych kosmetyków na poparzenia powinny znaleźć się składniki takie jak:
- Pantenol, który łagodzi podrażnienia
- Alantoina, składnik przeznaczony do regeneracji skóry i łagodzenia stanów zapalnych
- Filtry UV, ich zadaniem jest ochrona skóry przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych