Czym charakteryzują się materace sprężynowe?

materace sprężynowe

Materace sprężynowe dzielą się na dwa podstawowe rodzaje związane z budową wykorzystanych w nich sprężyn – bonellowe i kieszeniowe. Nowoczesne modele ze sprężynami kieszeniowymi, wzbogacone dodatkowo warstwą elastycznej pianki, nie bez powodu wypierają inne rodzaje i zyskują coraz więcej zwolenników. Czym charakteryzują się materace sprężynowe? Co wpływa na wyjątkowy komfort i wygodę, jakie zapewniają? Sprawdźmy!

Niezależna praca sprężyn

Materac kieszeniowy zbudowany jest ze sprężyn kieszeniowych, które, zamknięte w osobnych woreczkach – kieszonkach, pracują indywidualnie. Oznacza to, że są niezależne od siebie i uginają się wyłącznie w miejscach, w których pada na nie ciężar oraz najbliższej okolicy. W odróżnieniu od materacy z połączonymi ze sobą sprężynami bonellowymi, modele kieszeniowe nie dają efektu falowania.

Takie działanie jest szczególnie praktyczne i komfortowe w przypadku dzielących materac par, ponieważ sprężyny nie przenoszą drgań. Wówczas, gdy jedna osoba zmienia pozycję lub wcześniej wstaje z łóżka, druga nie odczuwa tych ruchów na swojej części materaca i może dalej spokojnie spać.

Ortopedyczne podparcie

Pracujące niezależnie od siebie sprężyny w materacach sprężynowych kieszeniowych mają jeszcze jedną zaletę. Dzięki punktowemu oddziaływaniu na padający na nie ciężar zapewniają optymalne podparcie dla wszystkich partii ciała. Ortopedyczne wsparcie naturalnych krzywizn pleców oraz zmniejszenie napięcia w najbardziej narażonych na to punktach przyczyniają się do:

  • zmniejszenia i profilaktyki występowania dolegliwości bólowych pleców oraz szyi,
  • właściwej regeneracji całego ciała, mięśni i stawów,
  • utrzymania właściwego krążenia przez całą noc,
  • zdrowego odpoczynku dla umysłu.

Anatomiczne dopasowanie to zapewnienie zdrowego, spokojnego snu. Jest to doskonały wybór zarówno dla osób cierpiących na schorzenia mięśni czy kręgosłupa, jak i zdrowych, którym zależy na utrzymaniu właściwej higieny snu i komfortu w nocy.

Odpowiednia twardość

Materace piankowe cechują się otulaniem całego ciała i są z reguły dość miękkie. Modele sprężynowe z kolei, które znajdziesz w ofercie takich sklepów, jak Nowoczesne Materace, sprawdzą się idealnie, jeśli wolisz spać na twardszej powierzchni oraz nie lubisz uczucia zapadania się w materac. Zaawansowane technologicznie modele często wyposażone są dodatkowo w kilka stref twardości, których może być trzy, pięć lub siedem. Zapewniają one jeszcze lepsze podparcie, które jest bardziej dopasowane do konkretnej partii ciała pod kątem jej wagi.