Przeprowadzka do nowego mieszkania – najlepszy czas na porządki
Przewożenie dobytku do nowego mieszkania to doskonała okazja do przeglądu zgromadzonych rzeczy i pozbycia się tego, co jest niepotrzebne lub zepsute. Warto więc w trakcie pakowania mienia i przed wyniesieniem sprzętów z domu osobiście dokonać selekcji. Decyzję co zabrać ze sobą, a co wyrzucić, mogą podjąć tylko właściciele. Resztę pracy można powierzyć firmie przeprowadzkowej.
Dopiero przeprowadzka uświadamia wielu osobom, jak dużo rzeczy zgromadzili. Często ze zdziwieniem zauważają, że część przedmiotów od dawna nie była wykorzystywana i można sobie wtedy zadać pytanie, czy w ogóle są one jeszcze potrzebne? Niektóre z nich, choć wyglądają dobrze, nie są już przydatne, bo ich czas minął – to za małe ubrania i zabawki dzieci, które już podrosły czy przestarzałe urządzenia. Inne bywają zepsute lub po prostu przestały się podobać właścicielom.
– Jesteśmy w stanie wziąć na siebie dosłownie wszystkie trudy związane z przeprowadzką od pakowania i sprzątania po rozpakowywanie w nowym miejscu, oprócz selekcji przedmiotów osobistych – mówi ekspert z krakowskiej firmy Kengo Przeprowadzki zajmującej się przenoszeniem i transportem rzeczy, w tym na trasach międzynarodowych. – To jedyna czynność, której nie wykona nikt poza właścicielami. Jednocześnie zawsze namawiamy naszych klientów, aby skorzystali z okazji i dokonali przeglądu swojego dobytku. Po ich selekcji, robimy porządki również z rzeczami, które zostawiają.
Przegląd szafek w kuchni i łazience
Szafy i szuflady w czasie transportu i przenoszenia mebli muszą być puste, a ich zawartość umieszcza się przedtem w kartonach. Dlatego można wykorzystać tę czynność do dokonania przeglądu. W szafkach kuchennych i lodówce często znajdują się produkty spożywcze, które mają już przekroczony termin przydatności do spożycia. Trzeba je od razu umieścić w koszu na śmieci. To samo dotyczy kosmetyków z szafek łazienkowych. Niewykorzystane kremy chroniące przed promieniami słonecznymi UV, kosmetyki dla małych dzieci i wiele innych mają zaledwie roczny termin przydatności. Nie warto czekać z nimi do następnego sezonu i nie ma potrzeby zabierać ich ze sobą do nowego mieszkania. Trzeba je wyrzucić.
W kuchni i łazience można znaleźć często dużo więcej niepotrzebnych rzeczy np. zepsute drobne sprzęty AGD jak blendery, spieniacze czy miksery. Trzeba jednak pamiętać, że urządzeń elektrycznych nie wolno mieszać z innymi odpadami – to tzw. elektrośmieci, które należy odstawić na specjalne składowiska – Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Jest to dość kłopotliwe, bo są one usytuowane z reguły na obrzeżach gmin. Jednak to zadanie można powierzyć firmie przeprowadzkowej. Tak samo ma się sprawa ze starymi lekarstwami, one również muszą trafić do PSZOK.
Pakując dobytek kuchenny należy zastanowić się także, czy zabierać z sobą wyszczerbione talerze i kubki, zdekompletowane zestawy sztućców oraz drobne wyposażenie, które nigdy nie było wykorzystywane. Wbrew pozorom często okazuje się, że jest tego całkiem sporu. A może wykorzystać zmianę mieszkania do kupienia nowej zastawy? Oczywiście już na nowym miejscu. Warto to wszystko przemyśleć najpóźniej w trakcie pakowania.
Stare meble i sprzęt AGD
Wiele osób wykorzystuje zmianę miejsca zamieszkania do wymiany wyposażenia domowego na nowsze. Sprzęty kuchenne i łazienkowe: lodówki, kuchenki czy pralki służą niekiedy przez długie lata. Czasem jednak nie warto zabierać ich ze sobą. Tak jest często, gdy mają już wysłużone mechanizmy i coraz częściej się psują. Nowe modele są bardziej wydajne, ekonomiczne, objęte gwarancjami niezawodności.
Urządzeń AGD nie można porzucać obok przydomowych pojemników na śmieci. To przedmioty, które także należy odstawiać do składowisk PSZOK. Podobnie zresztą sprawa ma się z niepotrzebnymi szafami, stołami i innym wyposażeniem. Utylizacja mebli to jedna z usług, które oferują wszystkie dobre firmy przeprowadzkowe. Ciężkie sprzęty są wynoszone z mieszkań i odwożone na specjalistyczne składowiska. Spora część surowców, z których były zbudowane, jest odzyskiwana i powtórnie wykorzystywana.
Co zrobić z książkami?
Ważną kwestią do indywidualnego rozpatrzenia jest, co zrobić ze starymi książkami? Choć racjonalnym rozwiązaniem mogłoby się wydawać pozbycie się przeczytanych już tytułów, to wiele osób patrzy na to w inny sposób. Książki wywołują dobre emocje, bywają częścią tożsamości, przypominają miłe chwile, a czasem właściciele wracają do pozycji, które już raz przeczytali. Sprawę należy więc dokładnie przemyśleć.
Niektórzy decydują się oddać przynajmniej część księgozbiorów do instytucji publicznych – bibliotek, szkół, zakładów karnych. Trzeba to jednak omówić przedtem z ich kierownictwem. Można je także sprzedać w antykwariacie lub za pośrednictwem internetu. Odchudzenie dużej kolekcji ułatwia przeprowadzkę, bo wbrew pozorom książki są bardzo ciężkie. Wie o tym każdy, kto musiał dźwigać wypełnione nimi kartony. Sprawę przewiezienia paczek w inne miejsce można omówić z firmą przeprowadzkową.
Przegląd ubrań i pościeli
Następna kwestia to przegląd ubrań i pościeli. Jeśli znajdą się wśród nich rzeczy nie nadające się do użytku, należy je wyrzucić. Właściwymi pojemnikami na tego typu odpady są kosze na śmieci zmieszane. Niektóre można ostatni raz wykorzystać w trakcie przeprowadzki np. do owijania kruchych przedmiotów czy ochrony dzieł sztuki.
Więcej uwagi wymaga oceny przydatności rzeczy, które nie są zniszczone, ale już nie są używane. Najprościej rozstrzygnąć sprawę z ciuszkami dziecięcymi, które są już za małe. Nad ich zatrzymaniem zastanawiają się tylko osoby, które mają młodszych potomków lub takie plany. Pozostaje natomiast do rozstrzygnięcia kwestia z ubraniami, które przestały się podobać właścicielom. Jeśli w domowej kolekcji znajdą się takie rzeczy, to warto je odłożyć i przekazać tym, którzy się z nich jeszcze ucieszą.
W większości miast ustawione są pojemniki na stare ubrania. Najczęściej ciuchy trafiają potem do second handów i są wystawione na sprzedaż. Czasami taką redystrybucję prowadzą organizacje charytatywne, a zyski z niej przekazują osobom potrzebującym. Worki z takimi ubraniami można po uzgodnieniu powierzyć firmie przeprowadzkowej, aby odwiozła je do pojemników.