Systemy paletyzacji w nowoczesnej produkcji

Systemy paletyzacji w nowoczesnej produkcji

Sprawny przepływ towarów na liniach produkcyjnych ma duże znaczenie dla każdego zakładu produkcyjnego. Wydajność systemu paletyzacji, należącego do końcówki linii produkcyjnej, świadczy o możliwościach wytwórczych całej firmy. Stanowisko do paletyzacji powinno więc funkcjonować w taki sposób, aby ograniczać straty czasu i energii. W jaki sposób działają innowacyjne systemy paletyzacji?

Korzyści z robotyzacji systemu paletyzacji

Paletyzacja produktów to proces, który mocno obciąża pracowników. Musi być przeprowadzany precyzyjne, cyklicznie i z dużą prędkością. Podczas wykonywania działań niezrobotyzowanych można działać dwojako. Pierwsza opcja przewiduje wykonywanie czynności ręcznie, co generuje wysokie koszty, duże zmęczenie pracowników, zmienną wydajność i duże straty. Z kolei użycie specjalistycznych paletyzerów i depaletyzerów w znacznej mierze ogranicza elastyczność całej produkcji.

Właściwie przeprowadzona robotyzacja prac eliminuje niedoskonałości wynikające z obsługi ręcznej lub z wykorzystaniem urządzeń specjalistycznych. Unowocześnienie systemu paletyzacji może prowadzić do:

  • większej wydajności linii produkcyjnej;
  • spadku kosztów operacyjnych;
  • zapewnienia ciągłości procesu;
  • poprawy bezpieczeństwa pracowników;
  • zapewnienia terminowości i wysokiej jakości produktów;
  • relatywnie małej przestrzeni zajmowanej przez stanowisko;

Wymiana urządzeń i ludzi na inteligentne systemy paletyzacji ma szczególne znaczenie w kontekście konkurencji, która wymusza ciągłe zmiany kształtu i specyfiki produktów i opakowań. W związki z różnorodnością towarów produkowanych w przedsiębiorstwach, konieczne okazuje się stworzenie robotów przemysłowych do konkretnego użycia. W takiej sytuacji warto skorzystać z oferty firmy PRO-ASSEM, która zajmuje się tworzeniem maszyn przemysłowych.

Nowoczesne systemy paletyzacji produktów

Konfiguracja stanowiska do paletyzacji może przebiegać na różne sposoby. W wersji podstawowej robot zastępuje człowieka jedynie przy przenoszeni produktu z linii na paletę, a w całkowicie zautomatyzowanej — cała praca związana z umieszczeniem towarów na palecie i zafoliowaniem, zostaje przeprowadzona w pełni automatycznie. 

Uniwersalność manipulatorów robotów przemysłowych umożliwia wyposażenie ich w wielofunkcyjne chwytaki, pozwalające na wykonywanie różnych działań. Najpopularniejszym szablonem w systemach paletyzacji jest konstrukcja na zakładkę, w której używa się dwóch warstw: parzystej i nieparzystej. Są one układane naprzemiennie w celu poprawy stabilności ładunku podczas przewozu.