W domu czy na dworze? – miejsce dla nowego psa
Decyzja, gdzie przygotować miejsce dla psa zależy od wielu często indywidualnych czynników. Musimy jednak wiedzieć, w jakiej sytuacji spanie na zewnątrz jest wykluczone, a czego musimy dopilnować, by bezpiecznie ulokować podopiecznego w budzie. Jakie warunki muszą być spełnione, by w odpowiedni sposób zabezpieczyć życie naszego podopiecznego poza domem? I czy wszystkie rasy psów możemy umieścić w kojcu w ogrodzie?
Pies na dworze – podstawowe zasady
Psy w zasadzie od wieków były zwierzętami podwórkowymi i dziś również powinny poradzić sobie w różnych warunkach. Najważniejszym aspektem, który musimy wziąć pod uwagę, jest sierść pieska. Zwierzaki, które będą przebywać stale na zewnątrz muszą mieć odpowiednio grube włosie z dodatkowym podszerstkiem. Tak wyposażone są np. owczarki, bernardyny, nowofunlandy, malamuty czy husky. Niestety pieski krótkowłose bez podszerstka nie przetrwają w zmiennych warunkach. Dotyczy to takich ras jak dobermany, boksery, yorkshire teriery, maltańczyki, shih-tzu, pekińczyki czy chihuahua.
Jeśli decydujemy się mieć psa na zewnątrz domu musimy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach. Pierwszą rzeczą jest zapewnienie zwierzęciu odpowiednio ocieplanej budy, tak aby chroniła go przed złą pogodą, zimnem i deszczem. Zwróćmy uwagę również na rozmiary takiego schronienia, aby wielkością odpowiadało wymaganiom konkretnego pieska.
Drugą rzeczą, o której musimy pamiętać już na samym początku to konsekwencja w nauczaniu psa spędzania czasu na dworze. Nie pozwólmy przyzwyczaić się pieskowi do nocowania w domu, tak aby wiedział, że legowisko na zewnątrz np. z oferty BB Republic jest jego właściwym miejscem do spania.
Mając psa na podwórku nie możemy jednak zapomnieć o codziennych spacerach. Mimo, że nasz pupil ma na zewnątrz większe możliwości ruchu, to nic nie zastąpi wspólnego wyjścia, podczas którego będzie mógł zaspokoić potrzebę eksplorowania okolicy, kontaktu z innymi czworonogami i ich właścicielami.
Pies domownik
Dzisiaj coraz więcej z nas decyduje się na życie z pieskiem pod jednym dachem, dzielenia z nim wspólnej przestrzeni w mieszkaniu. Dzieje się tak dlatego, że pies stał się naszym prawdziwym towarzyszem i przyjacielem, i nic dziwnego, że pragniemy dla niego wszystkiego, co najlepsze. Zdajemy sobie sprawę, że obecność czoworonoga w naszym życiu wymaga wiele zabiegów. Wychowywanie psa w domu daje nam również możliwość ciągłej obserwacji i kontroli zachowania pupila. Uczymy się jego indywidulanych potrzeb, charakteru, przez co wykształca się większe poczucie wzajemnego zrozumienia i więź.
Niezależenie od tego, gdzie wyznaczymy pieskowi miejsce do życia – w domu czy na dworze – jesteśmy tak samo odpowiedzialni za jego dobrostan, zdrowie i dobre samopoczucie.
Artykuł został stworzony ze wsparciem merytorycznym partnera BB Republic.