W ile lusterek musi być wyposażony ciągnik rolniczy?
Lusterka pełnią ważną rolę w każdym pojeździe poruszającym się po drogach publicznych. Nie inaczej jest w przypadku ciągników rolniczych. Chociaż większość czasu spędzają na polu lub w obrębie gospodarstwa, to i tak lusterka są niezwykle przydatne. W ile jednak lusterka powinien być wyposażony ciągnik rolniczy i czy sprawa wygląda podobnie jak w przypadku pojazdów osobowych?
Podstawowy komplet lusterek do ciągnika
Wyposażenie pojazdów jest szczegółowo opisane aktem prawnym, a dokładniej mówiąc – wszystkie informacje można znaleźć w dzienniku ustaw. Dział 4 tego dokumentu wyróżnia warunki techniczne ciągnika rolniczego, leśnego i pojazdu wolnobieżnego oraz przyczepy przeznaczonej do łączenia z tymi pojazdami. W zapisie znaleźć można szczegółowe wytyczne dotyczące warunków technicznych tych pojazdów, a także zakres ich niezbędnego wyposażenia. Rozdział 2 § 46 szczegółowo traktuje o niezbędnych elementach ciągnika rolniczego:
- ciągnik rolniczy musi posiadać przynajmniej dwa lusterka zewnętrzne,
- jedno lusterko musi być umieszczone z lewej strony, a drugie z prawej strony pojazdu,
- lusterka muszą zapewniać strefę widoczności do tyłu wynoszącą co najmniej 2,5 m szerokości w lewo od bocznej krawędzi pojazdu ciągniętego w odległości 10 m od oczu kierowcy oraz co najmniej 3,5 m szerokości w prawy od bocznej krawędzi pojazdu w odległości 30 m od oczu kierowcy.
Dodatkowe lusterka w ciągniku rolniczym
W sklepach z częściami do ciągników rolniczych można znaleźć nie tylko lusterka boczne, które są obowiązkowe, ale również lusterka wewnętrzne montowane u góry szyby zapewniające pełną widoczność do tyłu z miejsca kierowcy. To, czy są one konieczne, należy do indywidualnych preferencji kierowcy. Większość rolników, jeśli chce sprawdzić, co dzieje się z tyłu pojazdu – po prostu się odwraca. Posiadanie lusterka wyklucza taką konieczność. Coś, na co warto natomiast zwrócić uwagę podczas montażu lusterek zewnętrznych, to ramię lusterka. Musi być solidne i wytrzymałe, dobrze tłumić drgania ciągnika i umożliwiać takie mocowanie lusterek, aby widoczność tego, co się dzieje za pojazdem, była jak najlepsza.
Czy warto dokupić kamerę do ciągnika rolniczego?
Kamery cofania w ciągnikach rolniczych na pewno nie zastąpią lusterek, a nawet jest to zgodnie z literą prawa zabronione. Jednak ich posiadanie jako dodatek w kabinie wpływa na bezpieczeństwo i komfort kierowcy. Co mówi o nich specjalista ze sklepu z częściami rolniczymi online Agropol24?
Kamery cofania w ciągniku rolniczym, a także innych maszynach rolniczych, to świetne, dodatkowe akcesorium, które podnosi komfort pracy. Dzięki niemu można doskonale ocenić sytuację za ciągnikiem. W końcu nie zawsze widoczność jest dobra. Czasami doczepione do TUZ-u dodatkowe urządzenia rolnicze, jak siewnik czy koparka, zasłaniają wszystko, co dzieje się z tyłu. Dzięki umiejętnemu zamocowaniu kamer praca staje się o wiele przyjemniejsza. Taki zestaw składa się zazwyczaj z wyświetlacza, okablowania oraz samej kamery. Wyświetlacz montuje się na przedniej szybie tak, aby nie zasłaniał widoczności. Okablowanie można ukryć pod podbitką, w ramie między oknami czy pociągnąć w specjalnie przygotowanych w tym celu rowkach. Dzięki temu nie będą przeszkadzały.
Wszystkie informacje o niezbędnym oraz dodatkowym wyposażeniu ciągników rolniczych znajdują się w Dzienniku ustaw. Przed wyruszeniem w jakąkolwiek trasę traktorem warto zapoznać się ze wszystkimi wymaganiami. Z pewnością na pewno nie można zapomnieć o lewym i prawym lusterku zewnętrznym w ciągniku rolniczym, które to mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo kierowcy oraz wszystkiego, co znajduje się w otoczeniu maszyny.