Z jakiej tkaniny uszyć ściany pawilonu ogrodowego?

pawilon ogrodowy

Pawilony ogrodowe cieszą się wielką popularnością jako funkcjonalne schronienie przed wiatrem, słońcem i deszczem. Zabezpieczają też skutecznie przed kurzem i zanieczyszczeniami unoszonymi przez wiatr. Dzięki pawilonom można uniezależnić się od kaprysów aury przy organizacji imprez plenerowych, a także podczas pracy i odpoczynku w ogrodzie. Pawilon wypełni dobrze swoje zadania pod warunkiem, że wybierzesz odpowiednią tkaninę na jego ściany.

Lekkie pawilony ogrodowe mogą być konstrukcjami stacjonarnymi lub rozkładanymi tylko na sezon letni. Składają się z ażurowego stelaża oraz lekkiego poszycia. Dach pawilonu trwałego może być pokryty drewnem, dachówką bitumiczną czy blachą. W pawilonach przenośnych pokrycie jest w większości przypadków tekstylne, podobnie jak ściany boczne.

Jaka tkanina najlepiej nadaje się na poszycie pawilonu do ogrodu?

Poszycie pawilonu ogrodowego, czyli dach i ścianki boczne, można wykonać w zasadzie z dowolnego, ściśle tkanego materiału. Z oczywistych przyczyn najlepsze do tego celu są tkaniny syntetyczne: nie chłoną wody, nie butwieją, są stabilne wymiarowo i odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Optymalna tkanina na ścianki pawilonu powinna być nie tylko odporna na wilgoć, ale też nieprzemakalna. Dzięki temu zapewni osłonę przed zacinającym deszczem. Tak zabezpieczony syntetyczny materiał może pozostawać w plenerze przez wiele miesięcy, a nawet przez cały rok. Tkanina na poszycia pawilonów nie powinna też tracić na atrakcyjności estetycznej w trakcie eksploatacji – nie może strzępić się i zbyt łatwo tracić intensywnych kolorów.

Wymagania wobec tkanin na ścianki pawilonów ogrodowych są bardzo restrykcyjne. Nie spełnią ich tkaniny naturalne, a nawet bawełna z dużą domieszką poliestru. Może im sprostać jedynie nieprzemakalny materiał ogrodowy. Najchętniej wykorzystywane są trzy rodzaje wodoszczelnych tkanin: materiał Oxford, Kodura oraz imitacja lnu. Doskonale prezentują się ich wersje jednobarwne, ale można też wykorzystać wielki potencjał wzorzystego Oxfordu. W otoczeniu ogrodowej zieleni świetnie prezentuje się też sztuczny len. Wyraźnie zaznaczony płócienny splot jest subtelnym nawiązaniem do tradycji i natury – szczególnie wtedy, gdy wybierzesz tzw. kolory ziemi, nawiązujące do barw występujących w przyrodzie.

Jakie zalety mają tekstylne ściany pawilonu? 

Nie ma wątpliwości, że tekstylia są najbardziej funkcjonalnym i komfortowym w eksploatacji materiałem na ścianki boczne rozkładanych pawilonów. Materiałowe ścianki są łatwe w naciąganiu na stelaż i zdejmowaniu: jeżeli mają oczka, to można je przymocować do konstrukcji nośnej sznurkami i naciągami gumowymi. Doskonale sprawdzają się też rzepy i zamki błyskawiczne.

Po złożeniu pawilonu stelaż i poszycie mieszczą się w jednym, niezbyt dużym pokrowcu. Dzięki tekstylnemu poszyciu całość jest relatywnie lekka i zajmuje mało miejsca, co bardzo ułatwia transport i składowanie pawilonów. Na korzyść ścianek materiałowych przemawia też łatwość naprawy. Porwaną czy trwale zabrudzoną ściankę łatwo wymienić. Niebagatelne znaczenie mają też walory estetyczne: można stosować tkaniny jednolite w dziesiątkach kolorów, a także korzystać z szerokiej oferty gotowych wzorów. 

Ścianki materiałowe sprawdzają się też doskonale w pawilonach stacjonarnych. Do tego rozwiązania przekonuje przedstawicielka internetowej hurtowni tkanin Vistyl: – Altana ogrodowa lub pergola z naturalnego drewna może być bardzo estetycznie i funkcjonalnie uzupełniona tkaninami wodoodpornymi. Nadają się nie tylko na zadaszenia, lecz także do szycia hamaków, zasłon i na blendy (ekrany) montowane na ścianach bocznych. Oczkowane płachty wodoszczelnego materiału można równo napiąć przy użyciu elastycznych naciągów, szelek zapinanych na zatrzaski lub mocnego sznurka.

Szycie ścianek z wodoodpornych tkanin ogrodowych nie wymaga specjalnych umiejętności – ważniejszy jest odpowiedni sprzęt. Przy mniejszych formatach wystarczające jest szycie ręczne. Natomiast przy większych powierzchniach lub większej liczbie osłon, konieczna będzie mocna maszyna do szycia. Do łączenia tkanin wodoodpornych należy używać nici syntetycznych, które są odpowiednio mocne i nie ulegają degradacji pod wpływem niekorzystnych czynników pogodowych.