Zalety leczenia kanałowego pod mikroskopem
Kilka ostatnich dekad przyniosło prawdziwą rewolucję w technologiach leczenia zębów. Udoskonalenie metod i sprzętu wykorzystywanego w stomatologii pozwala obecnie na przeprowadzanie skomplikowanych zabiegów leczenia zębów w krótkim czasie i z ogromną precyzją. Przykładem takiego postępu zdecydowanie jest endodoncja mikroskopowa. Co wyróżnia ten sposób leczenia?
Czym różni się leczenie kanałowe pod mikroskopem od tradycyjnego?
Tradycyjne leczenie kanałowe przede wszystkim charakteryzuje się znacznie mniejszą dokładnością. Powszechne są przypadki pominięcia i pozostawienia niewypełnionego kanału lub nawet pozostawienia złamanego narzędzia w kanale zębowym. I wcale nie wynikają one z niekompetencji lekarza, ale z braku możliwości dokładnej oceny kanałów bez specjalistycznego sprzętu. Konsekwencje niedokładnie wykonanego zabiegu mogą być dotkliwe dla zdrowia i portfela. Wśród częstych powikłań jest np. zapalenie okostnej, które zwykle wymaga antybiotykoterapii. Natomiast leczenie kanałowe pod mikroskopem daje możliwość bardzo dokładnego opracowania kanałów zębowych, co często oddala ryzyko ekstrakcji zęba.
Endodoncja mikroskopowa – główne korzyści
Dzięki zastosowaniu mikroskopu możliwe jest:
- wielokrotne powiększenie obrazu kanałów, co pozwala na ich łatwe odnalezienie i dokładne oczyszczenie,
- uzyskanie dostępu do wąskich, niejednokrotnie niewidocznych „gołym okiem” wejść do kanałów zębowych,
- zapewnienie większego komfortu i poczucia bezpieczeństwa pacjentom podczas zabiegu,
- znacznie szybsze leczenie,
- przeprowadzenie zabiegu również u pacjentów o nietypowej budowie zębów i o zakrzywionych kanałach.
Kiedy warto zdecydować się na leczenie pod mikroskopem?
Większość stomatologów jest zdania, że leczenie kanałowe pod mikroskopem powinno stać się standardem w endodoncji. Warto, aby skorzystali z niego wszyscy pacjenci, którym zależy na maksymalnej precyzji oraz ci, którzy nie chcą stresować się możliwymi powikłaniami po niedokładnym oczyszczeniu kanałów. Istnieją oczywiście także medyczne wskazania do leczenia kanałowego pod mikroskopem, w tym zwłaszcza: zakrzywione korzenie, obecność zrośniętych bądź bardzo wąskich kanałów, odbiegająca od normy budowa zęba, czy konieczność wykonania powtórnego zabiegu po leczeniu kanałowym metodą tradycyjną. Mieszkańcy Warszawy mogą zapisać się na zabieg np. w klinice Medykus, specjalizującej się m.in. w stomatologii mikroskopowej.