Jak kupować tkaniny i materiały na metry? Praktyczne wskazówki

tkaniny

Chcesz uszyć sukienkę, poszewkę na poduszkę albo komplet pościeli? Sam wybór rodzaju materiału nie wystarczy, żeby twój projekt się udał. Sprawdź, jak i gdzie mądrze kupować tkaniny i materiały na metry.

Gramatura i procentowe wartości włókien w składzie to podstawowe, ale nie jedyne ważne kryterium, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze tkanin i materiałów na metry. Poznaj inne praktyczne wskazówki dotyczące kupowania materiałów w sklepach stacjonarnych i online.

Tkaniny i materiały na metry – czym są metry bieżące i tłuste ćwiartki?

W sklepach stacjonarnych i internetowych tkaniny najczęściej sprzedaje się na metry bieżące. Tkaniny i materiały na metry są odwijane z belki i cięte jedynie wzdłuż długości. Zamawiając 1 metr bieżący materiału, otrzymujemy prostokąt o wymiarach 1 × 1,4 m. W większości miejsc można zamawiać tkaniny jedynie w wielokrotnościach 0,5 m. Zdarzają się jednak sklepy, które oferują cięcie materiału wzdłuż długości w odstępach co 10 cm.

W niektórych sklepach można kupić również tkaniny na tzw. tłuste ćwiartki, czyli fat quarters. Zgodnie z tym systemem, każdy 1 metr bieżący materiału jest cięty na pół wzdłuż szerokości i na pół wzdłuż długości na 4 równe części. Standardowy wymiar 1 FQ to 50 × 55 cm, a w przypadku producentów zagranicznych posługujących się jardami – ok. 46 × 55 cm. Kupowanie pojedynczych tłustych ćwiartek to świetne rozwiązanie dla osób, które lubią szyć rzeczy patchworkowe albo kolekcjonują tkaniny o ciekawych wzorach. Przy zamówieniu kilku FQ tkanina jest wysyłana w jednym kawałku.

Gdzie kupować tkaniny i materiały na metry?

Osoby, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w szyciu, powinny zwrócić się po fachową pomoc. W doborze odpowiednich tkanin i materiałów na metry pomogą zarówno pracownicy sklepów stacjonarnych – podczas wizyty w punkcie, jak i internetowych – telefonicznie lub mailowo. Ogromną zaletą kupowania w sklepach stacjonarnych jest możliwość zobaczenia tkanin z bliska i dotknięcia ich, co znacznie ułatwia wybór idealnego materiału. Z drugiej strony, to właśnie sklepy online mają w swojej ofercie znacznie większy wybór tkanin na metry, zazwyczaj w znacznie niższych cenach.

Jak kupować tkaniny i materiały na metry?

Wskazówki dotyczące kupowania tkanin stacjonarnie:

  • zwróć uwagę na jakość oświetlenia w sklepie. Jeśli możesz, obejrzyj interesujące cię tkaniny w świetle dziennym;
  • sprawdź opis na etykiecie tkaniny, nie sugeruj się jedynie nazwą materiału nadaną przez sklep;
  • zapytaj o możliwość kupienia niewielkiej próbki materiału.

Wskazówki dotyczące kupowania tkanin online:

  • zwróć uwagę na jakość zdjęć, czy przedstawiają fakturę i splot z bliska;
  • poszukaj filmów pokazujących, jak tkanina wygląda i zachowuje się w ruchu;
  • przeczytaj opis tkaniny, skład i gramaturę, nie ufaj jedynie nazwom;
  • sprawdź, za jaką jednostkę materiału podawana jest cena na stronie internetowej; Zdarza się, że cena prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie, po czym okazuje się, że to koszt za jedynie 10 cm materiału.